K tragickému činu Jana Palacha

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 09. Stalo se v minulosti, Zdroj: Lidová demokracie, Vydáno dne: 14. 01. 2006

Hlavní město našeho tisíciletého státu prožívalo včera hodiny bolestně vzrušených obav: Podaří se zachránit mladý nadějný život člověka, který ho ve čtvrtek odpoledne nasadil k demonstrativnímu činu? V té době v centru Prahy na Václavském náměstí, poblíž sochy světce, který symbolizuje cesty a tužby našeho lidu, se 21letý student filosofické fakulty polil hořlavinou a zapálil na sobě oděv.

Jako živoucí pochodeň běžel k Domu potravin. Teprve tam na něm dispečer Dopravního podniku J. Špirek kabátem uhasil plameny a těžce popálený student byl převezen do nemocnice.

Zdravotní stav studenta Jana Palacha je vážný. Podle zprávy, kterou v poledne poskytla zpravodaji ČTK ošetřující lékařka MUDr. Jarmila Doležalová z oddělení pro léčbu popálených na klinice plastické chirurgie, utrpěl pacient popáleniny III. stupně na 85 proc. povrchu těla. Po všestranném odborném ošetření byl umístěn ve sterilním prostředí a je tedy od vnějších infekčních vlivů zcela izolován.

Z poukazem na tuto okolnost, jež je z hlediska léčby zcela mimořádné důležitosti, dr. Doleželová žádá prostřednictvím ČTK novináře, studenty i ostatní občany, aby upustili od návštěv pacienta.

Lidová demokracie, 18. 1. 1969, (r)