Komunisty popudila snaha EU odsoudit komunistické zločiny

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Novinky, Vydáno dne: 16. 01. 2006

Snažíme se na našem serveru dodržovat zásadu, že přebírané články svými komentáři nedoplňujeme. Tentokrát je to na hraně - chtělo by se ... Nicméně zásada je zásada, a tak jen laskavého čtenáře prosíme, aby sám zhodnotil prezentaci zprávy ČTK na serveru Novinky (Právo). Za odměnu připojujeme „nejkvalitnější“ názory čtenářů v diskusi.

Senátoři z Klubu otevřené demokracie (KOD) se v pondělí postavili za odsouzení komunistických zločinů v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (RE). Shromáždění má rezoluci Potřeba mezinárodního odsouzení zločinů totalitních komunistických režimů schvalovat 25. ledna. Proti přijetí rezoluce brojí mimo jiné čeští komunisté v čele s místopředsedou strany Václavem Exnerem.

16.1. 2006 15:32

PRAHA - Komunisty popudilo také to, že Parlamentní shromáždění RE má současně projednávat dokument, který odmítá obdivování a ospravedlňování nacismu. „Tato časová shoda naše komunisty velmi roztrpčuje, protože nastoupili otevřenou cestu k falšování dějin a neradi slyší o zločinech, na kterých se sami podíleli a podílejí,“ řekl k tomu senátor a člen KOD Jaromír Štětina, který patří mezi hlavní tvůrce novely proti komunismu.

Senátorský Klub otevřené demokracie, který je třetí nejsilnější frakcí v české horní komoře, vyzval české zástupce v Parlamentním shromáždění RE, aby pro přijetí rezoluce hlasovali. „Považuji za průlomové, že se Parlamentní shromáždění Rady Evropy bude zabývat komunistickou ideologii, a pevně doufám, že tuto ideologii odsoudí,“ uvedla v dnešní výzvě předsedkyně klubu Soňa Paukrtová (za US-DEU).

Senátoři z jejího klubu, který sdružuje vedle unionistů hlavně nestraníky, loni patřili ke strůjcům novely trestního zákona, podle níž má být propagace komunismu a nacismu výslovně zakázána. Norma nyní leží ve sněmovně, kde má ale převahu levice - ČSSD a KSČM. Dolní komora tak novelu pravděpodobně odmítne.

V EU se počátkem loňského roku vášnivě debatovalo o návrzích zakázat symboly nacismu - a popřípadě i komunismu - v celé unii. Podnět vyvolal skandál, který vypukl, když se britský princ Harry objevil na jedné oslavě s hákovým křížem na rukávě. Evropská pětadvacítka se však na návrzích neshodla a záležitost vyzněla do ztracena.

Novinky, 16. 1. 2006, (ČTK)


Čtenářské vyhodnocení jejich vlastních příspěvků a komentářů k článku v rubrice „Názory, které lidé považují za kvalitní“ (stav 16. 1. v 23:55):