Prezident USA George Bush oznámil v projevu k národu z Bílého domu necelé dvě hodiny po zahájení války, že vojenským cílem spojeneckého leteckého útoku je vyřadit irácká jaderná a chemická zařízení a tankovou a dělostřeleckou obranu a narušit spojení velitelství s jednotkami. Politickým záměrem pak je vytlačit Irák z Kuvajtu. Prezident zdůraznil, že válka nesměřuje proti iráckému lidu, ale proti jeho vedení a agresi do Kuvajtu.
První neoficiální zprávy uvádějí, že spojenecký nálet zcela zdecimoval irácké letectvo a zasadil tvrdý úder irácké elitní Republikánské gardě. Podle zdrojů z Pentagonu byla velká část iráckého letectva zlikvidována dříve, než stroje stačily vzlétnout. Izraelské vojenské velení oznámilo, že útok směřoval i proti raketovým základnám v západním Iráku. Všechna spojenecká letadla se v pořádku vrátila na základny. Ve vzdušném prostoru kladl Irák minimální odpor.
Ministr obrany USA Richard Cheney na tiskové konferenci v budově Pentagonu odmítl tyto zprávy potvrdit nebo vyvrátit. Podle oficiálního prohlášení bahrajnských úřadů odpálil Irák několik svých raket proti Saúdské Arábii, ale rakety nedoletěly k cíli. Teprve ráno promluvil v bagdádském rozhlase, z něhož většinu noci zněly verše z Koránu, irácký prezident Saddám Husajn. Oznámil, že začala „bitva bitev“ a že Irák „uštědří Američanům lekci“.
Američtí televizní reportéři, kteří byli očitými svědky útoku na Bagdád, hlásili, že nálety proběhly asi v šesti vlnách a irácká protiletecká obrana zahájila okamžitě obrannou palbu. Výbuchy bomb spojenců podle prvních zpráv zasáhly hlavní telekomunikační ústřednu a soustředily se i na vládní budovy v Bagdádu. Ráno se však do bagdádských ulic začal vracet život a centrum města vypadá podle reportéra CNN „pozoruhodně nepoškozeno“.
Plnou bojovou pohotovost vyhlásila většina zemí oblasti Perského zálivu a Blízkého východu. Izraelské vojenské velení, které musí brát v úvahu hrozbu Bagdádu, že bude podniknut útok na Tel Aviv, vyhlásilo pro civilní obyvatelstvo protichemický poplach a vydalo pokyn, aby všichni civilisté zůstali doma s připravenými protichemickými pomůckami. Saúdská Arábie uzavřela svůj vzdušný prostor a donedávna poklidné hlavní město Rijád zažilo první letecký poplach. Poplach byl ovšem brzy odvolán a země napadena zatím nebyla.
V pohotovosti je také turecká armáda, protože Turecko je jedinou zemí Severoatlantické aliance, která má hranici s Irákem. Turecká vláda oznámila, že požádá parlament o svolení, aby vojenské základny na tureckém území mohly být použity k vojenským operacím proti Iráku. V Bruselu se bezprostředně po zahájení bitvy o Kuvajt sešli velvyslanci členských zemí NATO a nyní jednají o situaci. Do Paříže byla na dnes odpoledne svolána schůzka ministrů obrany a zahraničí Evropských společenství.
ČTK, 17. ledna 1991