Nezávislí demokraté se spojili se Stranou za životní jistoty

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: ČTK, Vydáno dne: 23. 01. 2006

PRAHA - Nezávislí demokraté bývalého ředitele televize Nova a europoslance Vladimíra Železného se dnes spojili se Stranou za životní jistoty (SŽJ). Předsedkyně SŽJ Marcela Kozerová se po sloučení stala členkou republikové rady Nezávislých demokratů. Její strana jako politický subjekt dneškem zanikla.

Novináře o tom informovali předsedové obou stran. „Strana za životní jistoty se stala součástí strany Nezávislí demokraté. Budeme vystupovat pod názvem Nezávislí demokraté. Získali jsme tak mnoho nových členů,“ řekl Železný. SŽJ je nástupkyní někdejších Důchodců za životní jistoty. „O spojování jsme ve svých krajských organizacích diskutovali pět měsíců, Domníváme se, že je to ideální spojení. Moudrost stáří a dravost mládí k sobě dobře pasují,“ řekla na tiskové konferenci Kozerová.

Nezávislí demokraté by se chtěli v červnu dostat do Poslanecké sněmovny. K tomu potřebují získat minimálně pět procent hlasů. V politickém spektru hodlá Železného strana nahradit US-DEU a po volbách má ambici podílet se na formování vlády. Strana se chce soustředit na sociální a zdravotní problematiku. „Věříme, že se dostaneme do vlády. Budeme-li ve vládě, budeme podporovat obce, které se spolupodílejí na péči o staré občany,“ slíbil Železný.

Strana se chce soustředit také na otázky financování českých podnikatelských projektů z peněz evropských fondů. „Chceme přesunout hospodaření státu více na krajskou úroveň,“ řekl lídr strany. Kdyby se Nezávislí demokraté dostali do vlády, usilovali by o křeslo ministra pro místní rozvoj.

Železný již loni v prosinci prohlásil, že na počátku letošního roku chce oslovit voliče „šokovou“ kampaní. Podrobnosti dnes neuvedl. „Byl bych pomýlen, kdybych vám to teď řekl a vyzradil to tak konkurenci,“ reagoval na otázky novinářů.

Podle posledních průzkumů agentury STEM mají Nezávislí demokraté 0,3 procenta. Strana vznikla loni v červnu. Mezi jejími místopředsedy je například někdejší mluvčí ODS Václav Musílek či bývalá poslankyně ČSSD Jana Volfová. Železný čelí v České republice obvinění z poškozování věřitele a krácení daní. V říjnu ho Evropský parlament zbavil imunity.

SŽJ vznikla před 15 lety. Nejlepších volebních výsledků v parlamentních volbách dosáhla v roce 1998, kdy jí dalo hlas 3,06 procenta voličů. Při posledních volbách v roce 2002 získala 0,8 procenta hlasů.

ČTK, 21. 1. 2006