Zastavte válku proti Íránu dříve, než začne!

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 04. Kolektivní práce, Vydáno dne: 19. 02. 2006

Petice proti útoku na Írán, kterou podepsali mj. dramatik Harold Pinter, britský poslanec George Galloway a bývalý generální prokurátor USA Ramsey Clark.

S vážným znepokojením sledujeme rostoucí hrozbu nové války Spojených států – tentokrát proti íránskému lidu.

Média jsou plná zpráv o údajné jaderné hrozbě představované Íránem a o domnělé nutnosti, aby USA vojensky zasáhly. Tyto zprávy připomínají historky o zbraních hromadného ničení, které byly zveřejňovány v měsících směřujících k válce proti Iráku.

Na své cestě k ilegální invazi do Iráku trvala Bushova administrativa na tom, že Irák vlastní ohromné zásoby zbraní hromadného ničení a že je schopen zahájit útok proti USA – jadernými, chemickými a biologickými zbraněmi – do 45 minut.

Prezident Bush prohlásil, že USA musejí zaútočit okamžitě a že nemohou „čekat na jednoznačný důkaz – kouřící zbraň – který by mohl přijít v podobě hřibovitého mraku“. Dnes všichni víme, že tato propagandistická kampaň byla lživou konstrukcí vytvořenou pro ospravedlnění útočné války.

Nyní jsme svědky až příliš podobného zpravodajství, které má ospravedlnit vojenskou akci proti íránskému lidu. Předání záležitosti Íránu k projednání Radou bezpečnosti OSN je předehrou k jednostranné akci. Stejně jako v případě Iráku, žádné z tvrzení vlády USA není vystaveno nezávislému prozkoumání. Írán se podrobil nejdůkladnějším a nejpotupnějším inspekcím, které přesahují to, co požaduje Smlouva o nešíření jaderných zbraní. Žádná inspekce nenašla jediný důkaz, že Írán vyvíjí program jaderných zbraní.

Je tu jen jedna vláda, která použila jaderné zbraně proti civilnímu obyvatelstvu, a tentýž stát vlastní největší zásoby zbraní hromadného ničení na planetě. Naprosto nebezpečné a neuvěřitelné je, že právě v této chvíli vyvíjí tento stát novou generaci taktických jaderných zbraní, které zamýšlí použít, nejen jimi zastrašovat. Touto zemí jsou, samozřejmě, Spojené státy. Neměla by jakákoli věcná diskuse o nebezpečí jaderných zbraní zahrnovat zbraně nahromaděné Pentagonem a historii amerických agresí a intervencí?

Írán citelně utrpěl přičiněním USA. Připomínáme, že USA svrhly demokraticky zvolenou vládu Dr. M. Mossadeka a vrátily šáha na Paví trůn – „nejvelkolepější úspěch CIA“. Po 25 let vládl šáh železnou rukou Íránu ku prospěchu amerických ropných korporací, než jeho tyranii svrhly miliony íránských obyvatel, za cenu strašlivých obětí na životech. Po 27 uplynulých let zabraňovaly americké sankce právu Íránu na rozvoj a přinášely velké utrpení jeho lidu.

Je nezbytné, aby všechny hlasy proti pustošení novou válkou na Blízkém východě nyní nahlas promluvily. Naléhavě žádáme, aby skončila kampaň sankcí, nepřátelství a lhaní, kterou Washington vede proti íránskému lidu. Jsme proti jakékoli nové americké agresi proti Íránu. Potřebujeme prostředky pro lidské potřeby, ne nekonečnou válku za impérium.

Britské listy, 17. 2. 2006
Do češtiny přeložil Jakub Rolčík.

Poznámka SDS:

Kampaň byla zahájena 12. 2. 2006. Anglickou verzi petice najdete na serveru http://stopwaroniran.org/, kde se ní můžete připojit.