Mladí komunisté mažou ve svém programu revoluční nadšení

Autor: ©těpán Kotrba <(at)>, Téma: 02. Články, statě, projevy, Zdroj: Britské listy, Vydáno dne: 03. 03. 2006

Komunistický svaz mládeže (KSM) upravil svůj politický program, který byl podle ministerstva vnitra v rozporu se zákonem o občanských sdruženích. Vnitro změny vyhodnocuje, vyjádřit by se mělo do dvou týdnů, píše dnes ČTK a zítra nad tím budou nejspíš povinně mudrovat všichni novinoví „komentátoři“

Nový text předali zástupci sdružení ministerstvu ve středu. „V programu jsme zpřesnili asi tři slova, aby přesněji vystihoval naše původní myšlenky a neumožňoval jiný výklad,“ řekl ČTK tajemník KSM Zdeněk Štefek.

Například původní slova o tom, že KSM usiluje o revoluční svržení kapitalismu tak nyní nahradilo vyjádření „stojíme na straně úsilí o revoluční překonání kapitalismu.“ Podle Štefka by již nikdo neměl z programu vyvozovat, že mladí komunisté usilují o násilný převrat. „Revoluční změnu společnosti vnímáme jako kvalitativní proměnu, která musí být provedena z vůle většiny lidí,“ řekl Štefek pro ČTK.

Stanovisko ministerstva vnitra by podle mluvčí Radky Kovářové mohlo být vypracováno do dvou týdnů. „Pokud bude vše v pořádku, žádné řízení nebude zahájeno. Pokud ne, záleží na charakteru nedostatků. V případě těch nejzávažnějších bychom zahájili řízení o rozpuštění sdružení,“ řekla Kovářová.

KSM se svými aktivitami dostal i do hledáčku Bezpečnostní informační služby (BIS), která ji v roce 2003 řadila mezi levicově extremistická sdružení. Ve své tehdejší výroční zprávě BIS uvedla, že mezi skupinami vycházejícími z marx-leninské ideologie zaznamenala příklon k radikalismu. „Příkladem mohou být zejména mladí lidé z KSM, kteří zastávají většinou rigidní ideologické postoje. V jejich prostředí vznikly veřejně publikované apely ke zvýšení revolučnosti KSČM,“ dopustila se BIS politologického výletu do oblastí, které zná povětšinou z doslechu. Nebo si o nich čte na internetu v Mladé Pravdě...

Britské listy, 3. 3. 2006, Štěpán Kotrba


Poznámka redakce SDS:

I když jsme se pokoušeli, žádnou upřesňující informaci nepřinesl do 10:30 ani server KSM, ani KSČM, ani Haló noviny. A tak chválíme Britské listy za pohotovost.