Komunisté zahájili kampaň, Grebeníček stále trucuje

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Novinky, Vydáno dne: 04. 03. 2006

Komunisté v sobotu oficiálně zahájili kampaň před červnovými sněmovními volbami. Představili všechny krajské lídry, ovšem až na jednoho - jihomoravského, kterým je bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Ten do Prahy podle očekávání nepřijel.

PRAHA - Mnozí přítomní však považovali neúčast Grebeníčka za pohrdání KSČM i občany, což dali někteří, včetně členů vedení strany, najevo vlažným či žádným potleskem při vyjmenování a představování krajských lídrů.

Trucováním Grebeníčka, který se v posledních měsících nezúčastňuje žádných jednání vedení strany, kam je opakovaně zván, se bude zabývat v pondělí krajská rada jihomoravských komunistů.

Filip: ČSSD není protivník, ale soupeř

Téma sociálního státu KSČM a ČSSD sice vzájemně přibližuje, ale zásadní rozdíl mezi nimi je, že komunisté vidí cíl ke spravedlivé společnosti v podobě socialismu.

„Čím silnější bude KSČM, tím ze svého programu v praxi prosadí víc, a o to přijatelnější bude příští vládní politika,“ prohlásil na zahájení volební kampaně v pražském Kongresovém centru předseda KSČM Vojtěch Filip. Pokles komunistického vlivu by podle něj posílil pravicové síly uvnitř ČSSD a idea sociálního státu by se vůbec nerealizovala.

Za největší hrozbu považuje KSČM po volbách vládu pravice, modro-černé koalice, případně modro-černo-zelené koalice a velké koalice. Komunisté už jasně deklarovali, že by podporovali případnou menšinovou vládu ČSSD.

Filip vyzval občany, kteří se chtějí podílet na změně neutěšených poměrů v zemi spolu s nimi, aby jim sdělili své náměty. Případně vzniklý alternativní volební návrh hodlají realizovat a dodržovat, jak řekl.

Novinky, 4.3. 2006 12:26, gö


KSČM zahájila kampaň kritikou a bez Grebeníčka

Komunistická strana Čech a Moravy oficiálně zahájila kampaň před volbami do Poslanecké sněmovny. Předseda strany Vojtěch Filip ve svém projevu ostře kritizoval záměry ODS. Podle Filipa by záměry ODS zemi přinesly dramatické ekonomické a sociální dopady. Filip naznačil, že komunisté mají mnohem blíže politice ČSSD.

Sbližování KSČM a ČSSD ale vadí bývalému předsedovi strany Miroslavu Grebeníčkovi. Ačkoli je jedním ze 14 komunistických krajských lídrů, na zahájení kampaně nedorazil. "Vítězství pravice by znamenalo nástup dravého asociálního kapitalismu se všemi výhodami pro majetné vrstvy a s těžkými dopady na životní podmínky pracujících lidí," prohlásil Filip. Soudí, že případné volební vítězství pravice by přineslo nejen dramatické dopady v ekonomické a sociální oblasti, ale vedlo by i k útokům na demokratická práva a svobody.

Komunisté tento týden upozornili, že občanští a sociální demokraté očekávají volební pat, a proto uvažují o velké koalici. Jejím výsledkem by podle nich měla být změna volebního systému z poměrného na většinový. Nabízejí proto podporu menšinové vládě ČSSD.

Se sbližováním s ČSSD ale nesouhlasí bývalý předseda strany a volební lídr Jihomoravského kraje Miroslav Grebeníček. Byl také nakonec jediným lídrem, který se asi sedmi stovkám komunistů v pražském Kongresovém centru nepředstavil. Dvojka na stranické kandidátce v kraji poslankyně Marta Bajerová Grebeníčka omluvila a vedení a členy strany ujistila, že Grebeníček udělá pro volební vítězství maximum. První polistopadový ministr obrany Miroslav Vacek ale naznačil, že spory mezi Grebeníčkem a Filipem straně mohou škodit. Vyzval je, aby zvolili takový postup, který již nadále nebude poškozovat KSČM.

Komunisté před nadcházejícími volbami připravují také svůj alternativní volební program. V praxi to bude znamenat, že každý zájemce jim může napsat, co by prosazoval, kdyby byl poslancem. "Pokud tuto soutěž voliči vezmou za svou, zveřejníme ještě před volbami i tento alternativní program. Jde o soutěž myšlenek voličů levice," prohlásil Filip.

Setkání se zúčastní také zahraniční hosté. Mezi nimi byl například poslední premiér bývalé Německé demokratické republiky Hans Modrow a předseda slovenských komunistů Jozef Ševc.

iDnes, 4. 3. 2006


Grebeníček změnil názor a Filipa už chválí

Bývalý šéf komunistů Miroslav Grebeníček v neděli v České televizi odmítl, že by trucoval, když se jako jediný z krajských lídrů nedostavil v sobotu do Kongresového centra v Praze, kde KSČM zahajovala předvolební kampaň. Už si také nemyslí, že by komunisté nadbíhali soc. dem. "V tuto chvíli si dovolím tvrdit, že už to není pravdou," řekl Grebeníček.

PRAHA - Grebeníčkovi vadilo, že se někteří funkcionáři strany sbližují se sociální demokracií, když nabízeli podporu případné menšinové vládě. Vyzýval k tomu, aby se komunisté v předvolebním klání vyhranili nejen vůči ODS, ale i vůči ČSSD. V otevřeném dopise Vojtěchu Filipovi (předseda KSČM) proto zpochybnil svou kandidaturu. Nakonec svoji hrozbu nesplnil.

Grebeníček dnes řekl, že s ČSSD musí KSČM jednat jako rovný s rovným. Podle něj by české politické scéně prospělo, aby se "konečně" rozdělila na pravou a levou stranu.

Filip poté řekl, že od chvíle, kdy Grebeníček potvrdil, že povede volební kandidátku v Jihomoravském kraji, považuje spory za urovnané. "Samozřejmě, že říkáme své názory často a nahlas, ale to, že nemáme absolutně stejný názor na jednu nebo druhou věc, neznamená, že se nějak hádáme. Pro mě je to věc rozhodnutá. To, že kandidátku vede, je pro mě hlavní a zásadní věc," řekl.

Vztahy se současným předsedou komunistů označil Grebeníček za korektní. Je také spokojen s tím, že komunisté doladili svůj volební program.

"Odmítám slovo trucování"

Politoložka Vladimíra Dvořáková označila spor za normální záležitost, která se obvykle objevuje u všech stran, které se nepodílejí na moci. Podle ní se u nich objevují různé proudy. "Samozřejmě tu stranu to poškozuje ve volbách," říká Dvořáková.

Třebaže je Grebeníček jedním ze 14 volebních lídrů, jako jediný z nich se v sobotu na zahájení kampaně v pražském Kongresovém centru nedostavil. Dvojka na stranické kandidátce v kraji poslankyně Marta Bajerová Grebeníčka omluvila a vedení a členy strany ujistila, že Grebeníček udělá pro volební vítězství maximum.

"Kategoricky odmítám slovo trucování," reagoval dnes Grebeníček na názor, že nepřišel kvůli tomu, aby vyjádřil nesouhlas se směřováním KSČM. Filip k tomu dnes řekl, že neúčast Grebeníčka na jednom mítinku nic neznamená.

Novinky, 5.3. 2006 15:34