Dokopec, skopec

Autor: Oldřich Průąa <(at)>, Téma: 08. Od naąich čtenářů, Vydáno dne: 07. 03. 2006

Dozvuk Putinovy návštěvy
Jako malí, když jsme si užívali výlet autem, jsme se těšili na každý nový výhled za zatáčkou a rodičům hlásili – bude dokopec, bude skopec. Auto mírně zrychlovalo a zpomalovalo, na koně slabý motor neměl tempomat, jelo se lážo plážo.

Dnes je doba jiná. Smutné je, že v mnohém se posunujeme stále vpřed a stále rychleji, netěšíme se na nové za zatáčkou, mnohdy ani zatáčku nevidíme. Zdá se, že tomu tempu, které jsme zvolili sami, nějak přestáváme stačit. Myšlení zaostává za během událostí. Každé tvrzení má být podpořeno důkazem.

Ruský prezident přijel, potřásl, přehlédl, projednal, podepsal, převzal, poděkoval, odjel. Rutina, byť výjimečná.

Přestože Kotel v televizi skončil, je možné, že ač kritizován odevšad, někomu chybí. Někomu chybí kanalizace každodenní politiky. Jak jinak vysvětlit řízený únik informace hradního tajemníka Ladislava Jakla o neshodě Hradu a Strakovky o tom, kdy měl výše zmíněný moment „podepsal“ nastat? Není nutno hluboce zkoumat detaily problému přemílaného opakovaně médii. Jevy se jeví.

Slyšeli všichni, kteří média poslouchají a něco si z uveřejněné zprávy každý jistě zapamatuje. Je to začátek kampaně ODS, snaží se prezident a premiér jeden druhého předběhnout, existuje v české politice soudnost etc.? Obecný domácí  závěr – je to tu blbý!

Z profesionálního hlediska je vypuštění takového informace do éteru naprostý lapsus. Neomluvitelné poškození zájmu České republiky před významným partnerem. Signál do zahraničí, který bude komentován lakonicky „Tam to musí vypadat.“

Mezi Strakovkou a Hradem je silnice, tramvajová trať, chodník i schody. Při kratší procházce, aby vychladly emoce, i lanovka. Šlo říci, šéfe, bude skopec a vyrazit do Strakovky problém vyřešit. Od toho problémy, jak známo jsou. Nepodařilo-li by se to v prvním kole, mohl příslušný úředník ze Strakovky ohlásit, šéfe, bude dokopec a občané mohli být oněch „tanečků“ ušetřeni. Přesvědčení, že je to vůbec nezajímá je téměř stoprocentní.

Takového druhu přetlačování tlumočené tajemníkem prezidenta je neuvěřitelná hloupost. Vlastně ne, je to horší, byla to chyba. Lidem se tím život neusnadní a pestrý jej mají i tak až dost. Dokopce a skopce přetrvávají – bohužel. Škoda, lážo plážo nehrozí.

Marťan a velitel létacího aparátu by musel říct: Bacha, to není Česká kotlina, to je přetopený kotel. Už jsme toho viděli dost. Kluci, zdrháme!

Chcete i poučení? Vyliješ-li kbelík, část špíny na tebe stříkne.

Co závěrem? „Politice neblázněte, jsou tu lidi.“

Oldřich Průša, 7. 3. 2006