Má-li se tato pro ČSSD nepříznivá situace zvrátit, je nutné správně analyzovat příčiny poklesu a na základě toho nalézt dalí politický postup.
Prvním jevem, který negativně ovlivnil vývoj podpory ČSSD, je situace ve zdravotnictví. Projednávání jinak velmi potřebného zákona o neziskových zdravotnických zařízeních umonilo politickým odpůrcům ČSSD (ODS a jejím politickým satelitům i KDU-ČSL) rozehrát hru o ruení nemocnic sociální demokracií. Ve svých důsledcích - kdy ODS byla podpořena pravicovými médii - ČSSD tento boj o pacienta prohrála (alespoň pro tuto chvíli). Obyčejný občan byl frustrován sice virtuální realitou, o to vak účinněji. Zákon jistě potřebný nepřiel ve správný čas. Měl projít v této podobě Sněmovnou tak před třemi lety.
Technokraticky správná a o pořádek se pokouející, ale politicky necitlivá úhradová vyhláka byla dalím faktorem, který zapůsobil na občana nepříznivě. Zkrátka pořádek ve zdravotnictví se měl dělat tak o 2 a 3 roky dříve. Tehdejí vlády toho ovem nebyly schopné. Nynějí vláda na nerozhodnost tehdejích vlád chtě nechtě doplácí.
Musela sáhnout do VZP, musí do ní dát vyí peníze na státní pojitěnce, musí řeit dlouhodobou zadluenost organizací řízených ministerstvem zdravotnictví. A pokud by neřeila tyto dlouhodobě vytvořené problémy, ODS a KDU by je naprosto bezohledně vyuily v měsících před volbami.
Pokud by ministr zdravotnictví neel do nucené správy VZP, stala by se VZP na jaře stejně epicentrem politických problémů. Manifestanti ze Staroměstského náměstí by nepochybně také protestovali, tentokrát ovem proti dlouhým lhůtám splatnosti svých faktur. A dodavatelé léků by se rovně na jaře přihlásili o svou libru masa.
Od ministra zdravotnictví očekávám v této chvíli osobní inspekci nad lékovou vyhlákou platnou od 1. března, odstranění jejích případných tvrdostí. A stejný uválivý přístup očekávám při novele úhradové vyhláky k 1. dubnu.
Druhým faktorem, který působil nepříznivě na volební preference, byl vliv médií. Mladá fronta Dnes, Lidové noviny spolu s jednotlivými novináři v dalích médiích produkovali vůči ČSSD jednu aféru za druhou. A tak se stalo - a to bylo nepochybně i záměrem - e sociální demokracie nepokračovala po své programové konferenci v závěru ledna v konstruktivní prezentaci částí svého programu, ale stáhla se postupně do kruhové obrany. Poprvé po dlouhých měsících neurčovala sociální demokracie témata a tempo politického zápasu. Byla z aktivity zahnána do pasivity, ztratila iniciativu.
Třetím faktorem, který nepříznivě působí (a není to věc jednoho měsíce), je téměř totální pasivita regionálních představitelů ČSSD. Strana není v regionech vidět. Chybí chu k politickým atakům vůči soupeřům, zejména tam, kde na radnicích v regionech je ČSSD zastoupena v koalicích s občanskými stranami. Kompromisnictví těchto funkcionářů přerůstá v pasivitu a z vedení volební kampaně se stává svého druhu osobní problém jen úzkého stranického vedení. Regionální funkcionáři někdy jakoby nechápou, e politické pozice ve městech, regionech a ústředí jsou spojené nádoby. Jinak řečeno, nebude-li ČSSD ve vládě, ztratí řadu pozic i funkcionáři dole.
Volební táb zatím také nedokázal produkovat témata pro plánovité vedení volební kampaně. Ve se děje ad hoc, v zásadě nahodile.
Dalím nepříznivým faktorem byly zbytečné politické chyby. Dělal je i premiér a dalí vedoucí osobnosti strany. Nezvládnutá komunikace s veřejností kolem ji bývalého náměstka ministra spravedlnosti Vyvadila, smlouvy s Vatikánem atd.
Některá média ve spolupráci s ODS trvale rozvíjejí pseudokauzy spojované s ČSSD: Unipetrol aneb pět na stole v českých (ádná korupce se neprokázala), spekulativní prodej pozemků na Pozemkovém fondu (iroce v této věci byli zastoupeni i členové jiných stran, v síti vak uvízli jen sociální demokraté), kakaová aféra (poslanec Kraus nezpůsobil trestný čin, ani kodu, ani nezpůsobil někomu újmu). Naopak média nevěnují prakticky vůbec anebo ojediněle pozornost politikům ODS a KDU s jejich aférami (Topolánek, Tlustý, Kalousek atd.).
V médiích je tak vytvářena dlouhodobě atmosféra znechucující zejména voliče ČSSD, co ve svých důsledcích má vést ke sníení volební účasti pod 50 % a tedy k relativnímu posílení té strany (ODS), která má nejvíce motivované voličské jádro. Pravici a s ní spjatým médiím tedy jde o plné uplatnění polského návodu ve vedení volební kampaně.
Zvlátním fenoménem současné politické situace je to, e Strana zelených v průzkumech překročila pětiprocentní hranici hlasů potřebnou ke vstupu do Poslanecké sněmovny. Tím, e se její předseda Martin Bursík vyjádřil, e nepodpoří ádnou vládu, která bude podpořena (při hlasování o důvěře) komunisty, se de facto přihlásil ke koalici s ODS a KDU-ČSL.
V Německu i Rakousku je moné Zelené hledat na politické levici. U nás se jedná o hnutí pravičáků, stojící v pravém středu a chybně povaované voliči za levostředovou formaci. Tento omyl voličů swingujících mezi sociální demokracií a zelenými můe zcela nepochybně vést k ustavení vlády pana Topolánka s účastí či podporou zelených. A tak je tento projekt od začátku také připraven.
Bursíkovo vymezení vůči levici sniuje manévrovací schopnost soc. dem. na minimum a dává jí prakticky jedinou monost účasti na vládě, a to i zřejmě tehdy, bude-li po volbách nejsilnějí stranou. A tou moností je velká koalice s ODS, její uzavření s touto vedoucí garniturou a s tímto programem/neprogramem ODS by ČSSD mohlo politicky zničit.
S výsledky této analýzy se obrátím na čelné osobnosti ČSSD, volební lídry a manaery s návrhem opatření a postupů, jak zvrátit nepříznivý vývoj voličské podpory ČSSD v posledních, tedy únorových týdnech.
Právo, 8. 3. 2006