Miloš Zeman nebude kandidovat na prezidenta, ČSSD podpoří ve volbách

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Novinky, Vydáno dne: 12. 03. 2006

Miloš Zeman v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT1 uvedl, že v roce 2008 nebude kandidovat na funkci prezidenta, jak se proslýchá. Jeho protivníkem byl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Překvapivě poklidná diskuse, v níž Miloš Zeman vystupoval velmi uměřeně, se točila okolo voleb a možného povolebního vývoje.

„V roce 2008 kandidovat nebudu,“ uvedl Zeman. „Prezidentská kandidatura je nadosmrti mrtvá.“ Na základě vůle většiny v ČSSD Zeman před třemi roky přijal kandidaturu, nyní se však z toho cítí vyvázán, protože část poslanců ČSSD jeho kandidaturu ve volbě nepodpořila. K tématu ještě dodal: „Václava Klause považuji za dobrého prezidenta, i když v 80 procentech s ním nesouhlasím.“ Zeman zdůraznil, že na postu prezidenta je nyní lepší silná osobnost.

To, že nemíní kandidovat na prezidenta, ale neznamená, že nechce stranu ČSSD ve volbách nezištně podpořit. Obává se vývoje v případě vítězství ODS a uplatnění její modré šance. Je totiž zastánce skandinávského sociální modelu i s vysokými daněmi. Zeman zopakoval, že se po pomoci ČSSD v kampani před červnovými volbami do Poslanecké sněmovny vrátí na Vysočinu.

Zeman podpoří Paroubka a Škromacha „Budu podporovat v Ústeckém kraji Jiřího Paroubka a ve Zlínském kraji Zdeňka Škromacha. Považuji je za nejvýraznější představitele,“ řekl Zeman. Uvedl také, kterých dalších představitelů strany si váží: „Podpořím Zdeňka Jičínského, Jaromíra Schlinga i Zdeňka Koudelku.“ O současném ministru zdravotnictví řekl: „Rath na mě působí svojí razancí sympaticky, já jsem patřil k politikům, kteří měli spíš větší razanci. Je ale otázka, zda nebude bojovat proti všem.“ Podle něj by se měl Rath postavit zahraničním výrobcům léků, které Zeman považuje za největší škůdce.

Upřesnil také, že právě na Zlínsku a Ústecku bude jezdit Zemákem, což bude opět česká karosa. V hlavním městě sociální demokraté uplatní double-decker od Tonyho Blaira: „Ten je vhodný pro Prahu, ale ne pro jiné kraje.“ Neprojel by pod nízkými mosty.

Přemysl Sobotka popřel, že by ODS využila popularity Václava Klause: „Václav Klaus je prezident a není součástí naší kampaně, toho se nemusí obávat ani zde sedící expremiér.“

Možný povolební vývoj Zeman rozvíjel i teorii možného povolebního vývoje a podporoval i ideu menšinové vlády, kterou by tolerovala další strana, do velké koalice se totiž obě největší strany neženou: „Jsou opoziční smlouvy psané a nepsané. Považovali jsme za poctivější, aby si to mohl každý přečíst. Vládu by ale sestavoval Paroubek a bylo by to něm.“ Opoziční smlouva by Zemanovi nevadila ani v případě KSČM, když ODS ústy Přemysla Sobotky odmítla, že by na opoziční smlouvu přistoupila. Na to Sobotka reagoval slovy: „ČR si nezaslouží, aby tu vládli komunisté. Komunisté používají výroky, které se vrací ke stalinismu a neostalinismu.“

Sobotka smlouvu odmítá: „Neuvažujeme o ní, nechceme být blokováni. Byli bychom utlumeni, potřebujeme 101 hlasů v Poslanecké sněmovně a 41 v Senátu.“ Při diskusi o volebním systému Přemysl Sobotka uvedl, že je mu nejbližší většinový systém: „Jsem zastánce anglosaského systému, kde vítěz bere vše a volič mu to sečte.“

Novinky, 12. 3. 2006

Poznámka SDS:

Vystoupení Miloše Zemana bylo opravdu neobyčejně umírněné, jeho klasické jedovatosti přicházely s úsměvem a formou více než mírnou, která mohla příznivce tohoto „jezevce z Vysočiny“ až zklamat. Proti němu byl dnes „agresorem“ spíše umírněný a rozvážný Přemysl Sobotka.

Sympatická byla dnes na Zemanovi i skutečnost, že poodkryl záclonku české parlamentní politiky a připustil, že Sobotka vlastně patří mezi jeho přátele. Na dokreslení přikládáme jako bonus záběr ze studia ČT1 mimo hlavní vysílací čas.