Irák je tři roky od napadení na prahu občanské války

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Novinky, Vydáno dne: 19. 03. 2006

V den, kdy si Irák připomíná tři roky od útoku USA na zemi, přišel bývalý irácký premiér Ajád Aláví s tím, že v zemi nyní probíhá občanská válka. Neví, jak jinak by nynější situaci, kdy denně umírají desítky lidí, popsal.

LONDÝN/BAGDÁD - „Jestli tohle není občanská válka, bůhví, co pak občanská válka je,“ řekl Aláví v rozhovoru pro BBC. Spory mezi šiíty a sunnity jsou především na severu země v okolí města Sámarra.

Bagdád o víkendu navštívil americký náměstek ministra obrany John Reid. Řekl, že teroristé se sice o občanskou válku snaží, ale jsou poráženi. S Alávího slovy nesouhlasí, většina země je prý pod kontrolou koaličních vojsk.

Irák je nyní v patové situaci, v zemi sice proběhly volby, stále se ale nedaří sestavit fungující vedení země. Premiérem byl sice šiítskou většinou zvolen Ibráhím Džaafarí, proti němu ale mají výhrady zástupci Kurdů i sunnitů. Džaafarí už řekl, že je připraven se funkce vzdát. [celá zpráva]

Aláví varoval, aby v zemi nevzniklo vakuum, které by bylo živnou půdou pro nejrůznější militaristická hnutí.

Tři roky od útoku

O víkendu jsou to tři roky, kdy USA zaútočily na Irák s s pomocí koaličních sil, především Britů, a svrhly diktátorský režim Saddáma Husajna. Země se od té doby potýká s teroristickými útoky radikálních islamistů.

Ve světě v sobotu protestovaly proti přítomnosti vojsk v Iráku tisíce lidí. Největší protesty byly jihokorejském Soulu a také v USA a Velké Británii. Podle průzkumu s válkou v Iráku souhlasí v USA stále méně lidí, protestů se ale zúčastnilo v New Yorku jen asi tisíc lidí.

Novinky, BBC, 19.3. 2006 09:40