Průzkum Východu: socialismus obstál

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Haló noviny, Vydáno dne: 23. 03. 2006

BUDAPEŠŤ - Šestnáct let po změně režimů ve východní Evropě je poměr zastánců demokracie (rozuměj kapitalismu) a socialismu v regionu téměř vyrovnaný. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který v jedenácti zemích bývalého východního bloku provedl v roce 2005 maďarský ústav pro výzkum společnosti Tárki.

Nadpoloviční většina - 52% - zastánců tzv. demokracie byla zaznamenána pouze v ČR, zatímco v Rusku ji podporuje jen 13% dotázaných. Ze sumarizovaných údajů všech 11 zemí vyplývá, že pro pseudodemokracii se vyslovilo 28%, zatímco pro socialismus (rozuměj patrně minulý režim) 24% dotázaných. Na 33% lidí považuje obě formy uspořádání společnosti za stejné, zatímco 14% uvedlo, že mu nevyhovuje ani jedna z nich. Škodou zůstává, že patrně jen promile respondentů tvůrcům nesmyslně zadávaného průzkumu vysvětlovalo, že skutečný socialismus a skutečná demokracie nejsou v rozporu. Naopak - jde de facto o totéž. Socialismus bez demokracie není socialismus a demokracie bez socialismu není demokracie!

Pozoruhodný je vysoký podíl názorů, podle nichž je vlastně jedno, v kterém systému lidé žijí, protože jsou si podobné. Nejvíce zastánců má tento názor v Bělorusku (52%), Slovinsku (48%), na Ukrajině (43%), v Polsku (42%), Estonsku (37%) a Maďarsku (36%). V ČR nevidí rozdíly mezi oběma společenskými systémy 18% dotázaných. Oba systémy považuje za špatné 25% Rumunů, 18% Slováků, 17% Čechů a 16% Rusů. V ostatních zemích je tento názor méně zastoupený.

Průzkum názorů obyvatelstva na tzv. socialistický a tzv. demokratický společenský systém byl proveden v Bělorusku, Bulharsku, ČR, SR, Estonsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Rusku, ve Slovinsku a na Ukrajině.

Haló noviny, 23. března 2006, (rj, čtk)


Poznámka SDS:

Pohled Lidových novin na ten samý výzkum naleznete ZDE.