Před žádnou, žádnou záhadou své šíje neskloníme, o nebes klenby nejzazší svým duchem zazvoníme

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 09. Stalo se v minulosti, Zdroj: Mladá fronta, Vydáno dne: 12. 04. 2006

Moskva 12. dubna (TASS). - V Sovětském svazu byla 12. dubna 1961 vypuštěna na oběžnou dráhu kolem Země první kosmická loď „Východ“ s člověkem na palubě. Kosmonautem pilotem kosmické lodi „Východ“ byl občan Svazu sovětských socialistických republik letec major Jurij Alexejevič Gagarin.

Start kosmické vícestupňové rakety byl úspěšný, a když kosmická loď získala první kosmickou rychlost a oddělila se od posledního stupně nosné rakety, zahájila let kolem Země. Podle předběžných údajů činila doba oběhu kosmické lodi kolem Země 89,1 minuty; minimální vzdálenost od povrchu Země (v perigeu) činila 175 km a maximální vzdálenost (v apogeu) 302 km; rovina oběžné dráhy svírala s rovníkem úhel 65 stupňů 4 minuty. Kosmická loď s kosmonautem vážila 4725 kg bez posledního stupně nosné rakety.

S kosmonautem Gagarinem bylo navázáno a udržováno dvoustranné radiové spojení. Palubní krátkovlnné vysílače vysílají na frekvenci 9,019 megahertze a 20,006 megahertze a na ultrakrátkých vlnách 143,625 megahertze. Radiotelemetrickým a televizním systémem byl pozorován stav kosmonauta za letu. Vypuštění kosmické lodi „Východ“ na oběžnou dráhu kolem Země přestál astronaut Gagarin uspokojivě. Systémy, která zajišťovaly potřebné životní podmínky v kabině kosmické lodi, fungovaly normálně.

Podle údajů, získaných z paluby kosmické lodi „Východ“ byl pilot kosmonaut major Gagarin v 9,22 hod. moskevského času nad Jižní Amerikou a vysílal: „Let pokračuje normálně, cítím se dobře“. Na dotaz ze Země, jak se mu daří, major Gagarin odpověděl: „Daří se mi dobře. Cítím se výborně. Pokračuji v letu, všechno jde dobře. Stroj pracuje normálně.“

V 10 hodin 25 minut moskevského času, kdy kosmická loď „Východ“ s kosmonautem majorem Gagarinem obletěla zeměkouli podle programu, bylo zapojeno brzdící zařízení a kosmická loď začala sestupovat ze své dráhy, aby přistála v určené oblasti Sovětského svazu. Po úspěšném splnění určené výzkumu a programu letu sovětská kosmická „Východ“ 12. dubna 1961 úspěšně přistála v 10,55 hodin moskevského času v určené oblasti Sovětského svazu.

Mladá fronta, 13. dubna 1961