Kasační soud potvrdil Prodiho vítězství

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Právo, Vydáno dne: 20. 04. 2006

Kontrola lístků prokázala Berlusconiho prohru o téměř 25 tisíc hlasů
Italský kasační soud včera potvrdil vítězství levicové koalice Unione (Jednota) bývalého předsedy Evropské komise Romana Prodiho v parlamentních volbách z 9. a 10. dubna. Zamítl tak stížnost pravicového bloku Dům svobody vedeného úřadujícím premiérem Silviem Berlusconim, jenž nechtěl výsledek uznat a vymohl si přepočítání tisíců hlasovacích lístků označených za neplatné.

„O našem vítězství už Italové nemají pochybnosti,“ prohlásil Prodi. Silvio Berlusconi navzdory výroku soudu však prozatím výsledky voleb neuznal a jeho strana Vzhůru Itálie chystá další právní kroky. Dva z premiérových koaličních partnerů však už Prodiho triumf přijali.

Berlusconiho výhrady směřovaly především k výsledku volby Poslanecké sněmovny, kde rozdíl mezi vítěznou levicí a pravicí činil na 25 tisíc hlasů. Kasační soud po opakovaném prověření lístků oznámil, že Prodiho koalice zvítězila přesně o 24 755 hlasů. Přepočítávání se týkalo nakonec jen 5200 lístků, ačkoli Berlusconi zpočátku požadoval prověření více než miliónu hlasů.

Verdikt soudu by tak měl ukončit více než týdenní dohady o volebním výsledku a otevřít cestu k sestavení nové italské vlády. To ale nebude možné dříve než za měsíc - mandát k sestavení kabinetu by měl vítěz, tedy Prodi, obdržet až od nového prezidenta republiky, jehož volba se uskuteční v polovině května. Novou hlavou státu by se podle informací tisku mohl stát bývalý premiér Giuliano Amato. Dosavadní prezident Carlo Azeglio Ciampi, kterému končí sedmiletý mandát, již nebude kandidovat. Podle dosavadních zveřejněných volebních výsledků má levice většinu - byť těsnou - v obou parlamentních komorách. V 630členné Poslanecké sněmovně by mělo zasednout 348 zástupců Jednoty, 281 poslanců Domu svobody a jeden nezávislý poslanec. V 315členném Senátu obsadí levice 158 křesel, pravice 156 a jeden nezávislý senátor. Definitivní rozdělení křesel má být ale oznámeno až začátkem příštího týdne.

Levice se již hádá o funkce

Uvnitř levicové koalice již propukly první spory o obsazení státních funkcí. Prodi by údajně chtěl přidělit pozici předsedy Poslanecké sněmovny šéfovi komunistů Faustovi Bertinottimu, s tím ale nesouhlasí největší strana koalice, Levicoví demokraté (DS), kteří funkci nárokují pro sebe. „Nejsilnější strana koalice by měla mít alespoň jednoho z předsedů obou parlamentních komor,“ zdůraznil šéf DS Piero Fassino. Prodi a Berlusconi se jako volební soupeři utkali již před deseti lety. Tehdy zvítězil rovněž Prodi, a sice v čele levicové koalice Olivovník. V roce 1998 ale Prodi jako premiér padl, když mu vypověděli podporu komunisté, načež byla vytvořena jiná levicová vláda.

GRAF:

Poslanecká sněmovna
Jednota Romano Prodi 348
Dům svobody Silvio Berlusconi 281
ostatní 1
celkem 630 křesel

Senát
Jednota Romano Prodi 158
Dům svobody Silvio Berlusconi 156
ostatní 1
celkem 315 křesel

Právo, 20. 4. 06, (DPA, BBC, nek)