Soc. dem. vede v nápadech

Autor: Alexandr Mitrofanov <(at)>, Téma: 02. Články, statě, projevy, Zdroj: Právo, Vydáno dne: 20. 04. 2006

Kde se vzaly nápady v hlavách sociálních demokratů, to se jistě dříve nebo později dozvíme. Pro tento okamžik volební kampaně je důležité, že v nápaditosti vedou nad ODS na body.

Začalo to vysláním kočáru od Paroubka k Topolánkovi. Ať už se dá tento trik hodnotit jakkoliv, faktem je, že lídr ODS adekvátní reakci nějakou chvíli hledal, ale nenašel. A včera v přítomnosti smuteční výzdoby za zemřelé bezplatné školství a zdravotnictví, které skoná za vlády ODS, vypustili sociální demokraté další kulometnou dávku z Lidového domu na Jánský vršek. Jejich propagační akce s názvem ODS mínus pracuje s jednoduchými, ale účinnými prostředky. V první části jsou optimistické oranžové grafy, z nichž vyplývá, že Česká republika je zemí úchvatného blahobytu. Vévodí tomu název jednoho z grafů Evropu porážíme nejen v růstu HDP, ale i v růstu životní úrovně. Jenže ironický úsměv může zásadním odpůrcům ČSSD také ztuhnout na rtech.

Sociální demokraté totiž i v tomto materiálu uplatňují základní taktické pravidlo: operovat co nejvíce čísly a faktickými údaji z doby osmiletého vládnutí. Proto po prohlédnutí celkem čtrnácti grafů, v nichž ČR vždy vychází z porovnání s ostatními zeměmi EU jako premiant a soc. dem. recepty jako jasný vítěz nad pravicovými koncepcemi, zůstane voliči - není-li zapřísáhlým odmítačem levice -v hlavě pozitivní oranžová.

Tento pocit pak podle záměrů ČSSD má zesílit po prostudování druhé, modré části, v níž - znovu na číslech a faktech - se snaží dokázat, že návrhy občanských demokratů přivedou zemi na scestí. Obratně přitom používají příkladu Slovenska, kde výsledky vlády pravice lze uplatnit jako ukázku praktického dopadu plánů ODS.

Vracel jsem se domů vlakem metra, který měl na všech dveřích propagační plakát ODS Po modré společně. Materiály sociálních demokratů se snaží odpovědět na dotaz společně s kým? Všezahrnující jednotu strany (ODS) a lidu rozkrývají jako neodůvodněnou, když dokládají, že rovná daň bude výhodnější pro lidi s nadprůměrnými a mimořádně vysokými příjmy. Ostatně účelovosti pseudosociálního obratu občanských demokratů by si nevšiml jen slepý nebo zaslepený.

Činitelé ČSSD navíc do mrtě využívají zvláštní fóbie Mirka Topolánka zvednout hozenou rukavici a pustit se do přímých televizních soubojů s Jiřím Paroubkem. Hra na schovávanou, kterou provozuje lídr ODS, se v takové situaci snadno zvrtne v dojem, že se premiéra bojí.

Jeden ryze subjektivní pocit: na včerejší tiskové konferenci ČSSD Paroubek chyběl, byl omluven pro neplánované ošetření u zubaře -a jeho absence celé akci spíše prospěla. Trio Bohuslav Sobotka, Zdeněk Škromach a Jaroslav Tvrdík působilo především zásluhou prvního a třetího muže velmi uvolněně. Takové rozpoložení z Paroubka vyzařuje jednou za uherský rok nebo ho spíše ze všech sil hraje.

Během tiskové konference vyšly výsledky průzkumu STEM, v němž soc. dem. zaostává za ODS o 5,5 procentního bodu. V závěrečné fázi kampaně ale rozhoduje dojem, že strana nabrala druhý dech. Z tohoto hlediska je soc. dem. na vzestupu. ODS jí rány z poslední doby se stejnou razancí nevrací.

Právo, 20. 4. 06, Alexandr Mitrofanov