Sejdeme se u fontány?

Autor: Jiří Hudeček <jihudecek(at)volny.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 30. 04. 2006

Letos poprvé se bude prvomájová manifestace KSČM konat u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti. Po deseti letech se tak po ČSSD i pražští komunisté přesunují na místo, kde v květnu 1996 pořádala oslavy Svátku práce strana Levý blok.

Tak jako v roce 1996, i letošní prvomájové oslavy probíhají ve znamení předvolebních příprav. Ještě si vzpomínám na povzdech jednoho z tehdejších členů Levého bloku, který se zlobil, jakou má „honičku“, aby stihl obejít postupně mítinky všech levicových stran - od komunistické Letné až po sociálně demokratický Střelecký ostrov. Letos by to měl snazší, bohužel se přesunu všech na shodné místo nedožil. Nejvíc mu vadilo (ostatně nejen jemu), že si jednotlivé levicové strany Svátek práce pořádáním separátních manifestací jaksi „přivlastňují“, a ignorují jeho společný charakter jako připomínky bojů za práva všech námezdně pracujících.

Vždy mne překvapují vzájemné výčitky politických stran, obviňujících se z „vykrádání programů“ a přebírání nápadů. Vždyť - pokud jde skutečně o věc - co může být lepšího, než donutit nebo přesvědčit politického soupeře, aby realizoval naše myšlenky, náš program. Nevadí mi proto ani trochu, že si 1. máj u fontány už několik let připomíná ČSSD, a doufám, že od letoška se přidá i KSČM a založí se tak nová tradice. Třeba časem po přesunech v prostoru přijdou na řadu i přesuny v čase, a dočkáme se společných setkávání. Alespoň by bylo kde diskutovat - třeba i o vzájemných rozdílech.

Věřím, že se nakonec všichni sejdeme u fontány - a že nebude třeba čekat dalších deset let.

Jiří Hudeček, 29. 4. 2006