Na tuto myšlenku jej přivedl zákrok policisty, který 1. května zmlátil pracovnici Úřadu vlády Kateřinu Jacques, když protestovala proti demonstraci neonacistů. „Mám dojem, že někteří naši politici svými vyjádřeními k tomu bezděky, aniž třeba chtějí, přispívají, k této atmosféře příznivé pro takovéto nálady,“ řekl exprezident v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Mezi taková vyjádření Havel řadí například tvrzení, že v Letech u Písku nebyl koncentrační tábor. K šíření neofašismu podle něj přispívá i odmítání zákona o registrovaném partnerství. „Třeba když se mluví o tom, že ten náš koncentráček nebyl tak úplně špatný jako ty cizí, že cizáci nemají co říkat, jestli naši handicapovaní budou v klecích, když se dává najevo, že menšina jinak sexuálně orientovaná nemá co vyskakovat,“ uvedl Havel.
Staré spory s Klausem
Havel tak nepřímo kritizoval svého nástupce Václava Klause. Výčet nebezpečných vyjádření je totiž zároveň parafrází několika Klausových výroků. Například o romském sběrném táboře v Letech u Písku Klaus loni v červnu prohlásil: „Nešlo o koncentrační tábor v tom smyslu jako například v Osvětimi či Buchenwaldu.“ Ani co se týká postoje ke klecovým lůžkům, není pochyb, koho měl Havel v neděli na mysli. Byl to totiž právě prezident Klaus, který na kritiku užívání těchto lůžek ze strany britské spisovatelky J. K. Rowlingové reagoval: „Já tady žádné děti v klecích nevidím, neviděl jsem je ani tehdy, a jestli si chce zvyšovat svou popularitu, kterou má i tak dost vysokou, tak tomu já nemohu tleskat.“ Zákon o registrovaném partnerství zase Klaus vetoval s tím, že je „tragickým omylem“. Právě za takovými vyjádřeními se přitom podle Havla skrývá jakýsi vlastenecký ideál etnické čistoty, který je velmi nebezpečný. Prezidentův mluvčí Petr Hájek včera uvedl, že prezident se k vystoupení Václava Havla nebude vyjadřovat.
Na povrch tak opět vypluly neshody, které mezi oběma muži panují už léta. Václav Havel o nich otevřeně píše i ve své nové knize Prosím stručně, která vyšla minulý týden. O Klausovi mluví jako o člověku, který si na své cestě k moci počínal obdivuhodně prakticky a promyšleně. „Ale někdy to hnal na samo pomezí morálního chování,“ soudí Havel. Na jiném místě v knize pak na otázku, jak s Klausem v době československé federace vycházel, odpovídá: „Celkem korektně. On musel překonávat svůj odpor ke mně, protože vystoupit proti mně veřejně a ostře by mu tehdy ublížilo, já se snažil respektovat jeho.“
Sám Havel přitom přiznal, že je nervózní z toho, jak kniha bude přijata. Pokládá ji totiž za nezvykle upřímnou. Na otázku, zda již má nějaké ohlasy ze strany těch, které v koláži rozhovorů, poznámek a vzpomínek kritizuje, na Knižním veletrhu v Praze odpověděl: „Nezaznamenal jsem zatím žádné ohlasy, ale očekávám, že někteří, kterým se třeba nelíbí, co tam píšu, sbírají své síly.“
Havel podporuje zelené
Havlovy pochvaly se v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce naopak dočkala Strana zelených. Bývalý prezident potvrdil, že je mu programově blízká a že jeho „nazelenalost“ není žádnou novinkou. „Byl jsem zelený, když většina zelených byla ještě v plenkách,“ dodal Havel.
MF Dnes, 9. 5. 2006, Olga Málková