Historický den

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 09. Stalo se v minulosti, Zdroj: Mladá fronta, Vydáno dne: 14. 05. 2006

Československá známka k výročí Varšavské smlouvySobota, 14. května 1955. Den, který navždy bude zapsán historií boje lidu celého světa za udržení míru a odvrácení hrozby nové války. Den slavnostního podepsání smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci mezi osmi evropskými mírumilovnými zeměmi.

Jeden ze dvou pohledů na Sloupový sál během podpisu Varšavské smlouvyJiž dlouho před desátou hodinou ranní se do bílé důstojné moderní budovy státní rady Polské lidové republiky na Stalinově aleji sjíždějí automobily. A ve sloupovém sále presidia státní rady je už vše připraveno k historickému aktu. Dlouhý, světle šedý sál, tlumené světlo skleněných lustrů stojících mezi sloupy jako podivné rozkvetlé květiny tropů, již šumí nebývalým zájmem filmařů, fotografů a novinářů. Objektivy filmových kamer zachycují celé slavnostní prostředí. Pestré koberce na parketové podlaze, palácové stolky kolem s kyticemi rudých karafiátů, bílých růží a jiných květin.

Jeden ze dvou pohledů na Sloupový sál během podpisu Varšavské smlouvyPřicházejí první delegace. Čestná stráž důstojníků polské armády u jemně tepaných dveří do sálu stojí nepohnutě v pozdravu vzácných hostů. A v 9,55 hodin vážně přichází delegace sovětská: předseda rady ministrů SSSR soudruh N. A. Bulganin, ministr zahraničních věcí soudruh V. M. Molotov, ministr národní obrany maršál Žukov a vrchní velitel spojených ozbrojených sil vyčleněných států, které smlouvu slavnostně podepíší, maršál Sovětského svazu Koněv. Reflektory filmařů, bzučení kamer provází sovětskou delegaci až mezi představitele ostatních států.

* * *

Nad Varšavou klene se modré vysoké mírové nebe. V parku V Lazieńkách děti obdivují labutě a spokojeně mhouří oči před slunkem. Na stavbě festivalového stadionu rychle dokončují podzemní práce a na Starém městě zedníci opravují vnitřek dalšího kostela. Mír se klene nad Varšavou a kypí ve varšavských ulicích. S dalším posílením pro budovatelskou práci lidu svých zemí odjíždějí vládní delegace z Varšavy a všem zemím v Evropě varšavská konference nabízí společné, opravdu přátelské jednání o zajištění míru - toho nejdůležitějšího, co lidstvo má.

Mladá fronta, 15. května 1955


Text Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci  včetně české ratifikace naleznete ZDE.