Anarchismus – jak na to

Autor: Karel Hanauer <khanauer(at)fbl.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 16. 05. 2006

Hlavním cílem současného anarchistického hnutí je boj proti globalizaci. S tím nelze než souhlasit. Je to sice boj proti větrným mlýnům, ale budiž. Druhou stránkou jsou vnější veřejné projevy anarchistů. Jsou to převážně Street party nebo v poslední době také antiakce proti akcím neonacistů. Při těchto akcích policie ČR z nějakých důvodů straní nacistům (to jsem se osobně přesvědčil). Jsou jí asi sympatičtější.

Zásah policie je oprávněný, pokud dochází při veřejné akci k fyzickému napadání jiných osob nebo ničení majetku. V případě anarchistů dochází k zákrokům policie i z méně závažných důvodů (slovní provokace, nevhodné chování apod.).

Pokud tedy chci být napaden policií, stačí jít na anarchistickou akci, namířenou nejlépe proti akci neonacistů, vzít s sebou malé děti, které umějí plakat a vytipovat si vhodného policistu. Pak stačí nějaká menší provokace a šikovný kameraman nebo fotograf. Pokud jsem alespoň trochu důvěryhodná nebo známá osobnost (nejlépe žena) a mám určitý herecký talent, úspěch je zaručen. Musím samozřejmě znát postupy, jak vše správně provést a medializovat. Na to už ale ve světě existují školící střediska.

Cílem takovýchto akcí je kromě získání politických bodů hlavně ochromení akceschopnosti policie, aby se bála zasahovat i tam, kde je to žádoucí. Ve Francii se to už povedlo.

Karel Hanauer, 15. 5. 2005