Připomněl, e volby byly svobodné a e komunisté v nich ukázali, e jsou pro demokratickou spolupráci s ostatními stranami Národní fronty, budou-li tyto strany hájit a provádět program společně dohodnutý, jak se zavázaly. Já vak v demokratickou spolupráci s komunisty nevěřil a v tom směru jsem prezidentovi odporoval.
Slova v pamětech předválečného agrárního politika a poválečného člena národněsocialistické strany Ladislava Feierabenda byla napsána někdy v letech edesátých, a tedy se znalostí února 1948 i dalích událostí. Nicméně pocity Edvarda Benee zachytil Feierabend autenticky a vystihují jeho rozčarování z výsledků prvních poválečných voleb.
Podobně se vyjádřil i jiný člen Čs. strany národněsocialistické a tehdejí ministr spravedlnosti Prokop Drtina: Stal se opak toho, co jsme předpokládali po uzavření koické vládní dohody a české voličstvo dalo komunistům větí moc a sílu, ne oni sami na jaře 1945 v Moskvě očekávali, napsal v memoárech. Za to je ovem odpovědný jen český národ sám, český lid sám - nikdo jiný! Nech tedy nikde jinde viníka nehledá a nesnaí se této odpovědnosti zbavit. To by k ničemu dobrému nevedlo. Jen sebepoznání můe jednoho dne přinést ádoucí nápravu...
Výsledky voleb před 60 lety přitom nebyly nečekané, i kdy překvapily tím, jak přesvědčivě je favorit vyhrál. S vítězstvím KSČ toti počítali jak sami komunisté (ve vlastních předvolebních odhadech téměř přesně trefili procenta získaných hlasů), předvídal to i provedený, by nezveřejněný výzkum veřejného mínění (s velmi přesným odhadem hlasů pro jednotlivé strany), ale o prvenství komunistů nepochyboval například ani americký velvyslanec v Československu Laurence Steinhardt při své předpovědi volebních výsledků, kterou v polovině května 1946 poslal státnímu departamentu.
Povinně k urnám
Kdy opustila v závěru roku 1945 sovětská i americká vojska nae území, mohla Národní fronta Čechů a Slováků (jak se vládnoucí koalice nazývala) rozhodnout o termínu voleb. Po meních názorových třenicích nakonec vláda 16. ledna 1946 určila za volební den poslední květnovou sobotu.
V Československu se od posledních voleb (1935) mnohé změnilo a značně se proměnila i voličská základna. Zhruba 15 procent lidí lo k urnám poprvé. Mimo jiné i proto, e se věková hranice aktivního volebního práva sníila z 21 na 18 let a oproti období první republiky bylo volební právo rozířeno na vojáky a přísluníky bezpečnostních orgánů. Ve volebním zákoně byla ustanovena povinnost volit a kdo neel, tomu hrozila pokuta (výjimky tvořili lidé starí 70 let, váně nemocní a ti, kteří se z jiných zákonem daných důvodů nemohli zúčastnit).
Zachovával se princip poměrného zastoupení a vázaných kandidátek, ale nebyla obnovena druhá komora parlamentu (senát). V praxi to znamenalo, e se volily politické strany, které nesly odpovědnost za své kandidáty. Kandidovat mohly jen strany sdruené v Národní frontě (nebo i ty, které vyvíjely k 30. dubnu 1946 činnost), přičem se dohodly, e ádná z nich nesmí mít celorepublikovou působnost, co bylo před válkou běné.
V českých zemích kandidovaly čtyři strany: komunistická, sociálnědemokratická, národněsocialistická a lidová. Na Slovensku pak sloventí demokraté, komunisté, Strana slobody a Strana práce. Voliči, kteří nesouhlasili se stávajícím reimem i s existujícími stranami, dostali monost vyjádření (volební povinnost) v podobě tzv. bílých lístků - předpokládalo se, e ji vyuijí předevím stoupenci zakázaných stran. S nápadem na bílé lístky přili komunisté a ostatní strany to povaovaly za volební trik a s návrhem nesouhlasily. Rozhodnout se nakonec muselo a bojovým hlasováním na půdě prozatímního parlamentu.
Pro zavedení hlasovalo 155 poslanců, tedy nadpoloviční větina sněmovny, čteme v Drtinových pamětech. Proti se vyslovilo pouze 131 hlasů. To bilo do očí jetě více, ne těch 155 přikyvovačů. Znamená to, e z řad naich, lidoveckých a demokratických, se někteří hlasování proti lístkům zdreli. Stal se tedy pravý opak, ne jsem očekával.
Dohoda o slunosti
Volební klání se vyznačovalo jetě i dalí zvlátností. Tou byla dohoda o pravidlech volební soutěe, kterou uzavřeli představitelé stran Národní fronty 25. března 1946.
Strany se vzájemně zavázaly, e povedou svou agitaci v tisku i na schůzích v souladu se zásadami Koického vládního programu a budou v ní prosazovat dosavadní politiku Národní fronty. To znamenalo například obhajovat znárodnění v průmyslu a peněnictví, zbavení Němců a Maďarů státní příslunosti, ustavení Národních výborů, vyřeení poměru ke Slovákům na základě rovnoprávnosti atd. Zároveň si strany přislíbily, e i po volbách budou spolupracovat a znovu vytvoří vládu Národní fronty.
Proklamovaly také, e budou rozvíjet svůj volební program pozitivně a zdrí se osobních polemik a osočování. Vedení stran slíbila, e se boj povede sluně a zejména se nebudou napodobovat nechvalně proslulé osobní útoky, pomluvy a li o kandidátech druhých stran, jak tomu bylo ve volbách předmnichovské republiky, uvádí Drtina v pamětech. Do značné míry se to dodrelo, dodává, i kdy ne úplně bez kazu. Celkově vak tato volební kampaň byla nejslunějí ze vech, co jsem jich zail.
Cesta do budoucnosti
Společenská atmosféra, v ní se uskutečnily první poválečné volby, byla ovlivněna mnoha faktory. Minulost a budoucnost vnímal kadý jednotlivec podle svých ivotních zkueností, ale snad ádná debata nemohla vynechat problém Mnichova, mnichovské zrady, následného národního poníení a estileté německé okupace. Obava z opakování Mnichova se stala určující emocí, ovlivňující tvář poválečné čs. zahraniční politiky a zdůvodňující politický obrat od Západu k Východu. Ferdinand Peroutka do trefně vyjádřil v říjnu 1945 na stránkách Svobodných novin:
By bychom měli sebevíce sympatií k podobě západního člověka a k půvabům jeho politického systému, bylo nám dáno a do dna se přesvědčit, e spojenectví s ním samo nezaručuje nám národní bezpečnost. To není teorie, to je historicky prokázaný fakt.
Jako protipól existovala dychtivost v očekávání nového. Proti krutým záitkům z hospodářské krize se nabízely představy o dosaení sociální spravedlnosti, hmotného zajitění, kulturního rozkvětu a společenské harmonie cestou politických a hospodářských reforem. Mocně působil dojem z vítězství Rudé armády a mocenské váhy sovětského spojence (včetně iluzí o Stalinovi) a souběně i celoevropský posun doleva a psychologie dějinné nutnosti vývoje tímto směrem.
To ve (včetně například i působivosti komunistické strategie a rétoriky) se slilo do dominujícího přesvědčení, e cesta do budoucnosti vede jen přes socialismus. Vzpomínaný Ferdinand Peroutka například ve svých předvolebních článcích často opakoval, e to hlavní - tedy budování socialismu a kladný poměr k Sovětskému svazu - volby nemohou změnit. Pro socialismus pracovalo v minulosti příli mnoho sil, psal, ne aby ho případná volební poráka komunistů mohla ohrozit. K zásadní změně kurzu po volbách nedojde, a vyhraje kdokoli...
Peroutkův ivotopisec Pavel Kosatík v této souvislostí napsal, e se tím snad pokouel naznačit, e není nutno volit právě komunisty - sám volil národní socialisty, co přátelům zdůvodnil slovy, e je to nejsilnějí protiváha KSČ. Pokud to tak bylo, dosáhl spíe opačného účinku; mnoho čtenářů získalo dojem, e Peroutka jde v předvolebním boji s komunisty a proti demokratům: psal přece, e komunismus není jen jedna politická strana, ale něco víc - světový názor, a proto je nejpravděpodobnějí, e KSČ vyjde z voleb jako první. A udrí si vliv.
Republice více práce, to je nae agitace
Dva týdny před volbami se losovala čísla pořadí kandidátních listin. Komunisté získali jedničku, lidovci dvojku, sociální demokraté trojku a národní socialisté čtyřku. To vak ji zaznívala po celé zemi rozmanitá volební hesla. Národní socialisté vystupovali se sloganem: Pojďte s námi, s námi nezabloudíte. Sociální demokraté kupodivu ádné heslo neměli, zatímco lidovci vsadili na fakt, e jsou jedinou nesocialistickou českou stranou a v prvomájových průvodech nesli nad hlavami heslo: Totalita bude bita.
Komunisté li do voleb s různými hesly, vechna vak byla víceméně variantami jednoho: Republice více práce, to je nae agitace. Lumír Čivrný ve svých pamětech vzpomíná, e jeho autorem byl Vilém Kún, pracovník agitačního oddělení, a já netuil, jak zabere
Chytrý slogan byl výrazem dosud nezvyklého rysu volební kampaně. Komunisté vyhlásili, e budou bezplatně pracovat ve prospěch republiky na různých stavbách nebo při pomoci rolníkům. Hospodářský efekt této aktivity nebyl velký, ale přinesl značný politický kapitál.
K dalím sloganům inspirovala vylosovaná čísla. Jednička komunistů často mluvila sama o sobě, ostatní strany se musely více snait. K lepím zítřkům buduj spojku, demokrat jsi, volí dvojku, skandovali lidovci. Jindy tvrdili: Ten, kdo není extrémista, faista či totalista, volí dvojku dozajista.
Vynalézaví chtěli být také sociální demokraté: Kdo je zásadní a sluný, do budoucna patří a bude volit číslo tři. Sebevědomí národních socialistů měl zřejmě vyjádřit slogan: Kadé dítě dnes u ví, tahle čtyřka zvítězí.
Odhady přesné i mylné
Dnes, kdy jsou k dispozici různé průzkumy volebních preferencí, lze výsledky voleb solidně odhadnout. Před 60 lety to vak bylo z řady důvodů velmi obtíné. Přesto se takový průzkum uskutečnil, i kdy jeho výsledky byly uloeny u notáře a zveřejněny a po volbách.
Za pouití Gallupovy metody průzkum provedl nově zaloený Čs. ústav pro výzkum veřejného mínění. Nadvakrát - na konci dubna a v druhém týdnu května 1946 - byla zpovídána přiblině tisícovka lidí. Výsledky obou průzkumů se velice přibliovaly pozdějím skutečným volebním výsledkům.
Vítězná KSČ získala v českých zemích 40,2 procenta (první průzkum odhadoval 37 procent, druhý 40,8), druzí národní socialisté obdreli 23,6 procenta hlasů voličů (průzkum 26,1 a 23,1), bronzoví lidovci dosáhli 20,2 procenta (průzkum 18,3 a 19,5) a konečně pro sociální demokraty hlasovalo 15,5 procenta (průzkum 18,5 a 16,5).
Nejvíce zaskočeni byli národní socialisté, zvlátě je okovala poráka v Praze. Také lidovci byli získanými 20 procenty velice zklamáni. Nejhůře ovem dopadli sociální demokraté. Ti kalkulovali s pozicí druhé nejsilnějí strany (po komunistech) a s miliónem hlasů a padesáti poslanci. Skončili poslední s 37 poslanci. Nejpřesněji odhadli nejen svoje monosti, ale vůbec celé výsledky voleb, jejich vítězové. Svoje předpovědi komunisté sestavili z analýzy, kterou prováděli místní funkcionáři v kadé obci, a dospěli k těmto číslům: sami získají 41 procent, sociální demokraté 15-16 procent, národní socialisté 22,5 procenta a lidovci 21 procent. By tedy vítězství očekávali, přesto byli komunističtí vůdcové, jak poznamenává Drtina v pamětech, jeho mírou překvapeni a dodává: Někteří to přiznali přímo v rozhovorech se mnou a dr. Bene mně řekl, e jemu to přiznal i tehdejí generální tajemník KSČ Rudolf Slánský.
A jaký výsledek předpovídal americký velvyslanec Steinhardt? Dva týdny před volbami poslal do Washingtonu depei s tímto odhadem: 88 křesel pro komunisty, 65 pro národní socialisty, 55 pro lidovce a 39 pro sociální demokraty...
Týden po volbách v jiné zprávě zachovával pokojný tón a neviděl ve srovnání se situací před volbami ádné zhorení. O Klementu Gottwaldovi poznamenal: Povauji nového premiéra za člověka se zdravým rozumem a přirozenou bystrostí, snahou učit se, upřímného československého vlastence, za osobu, u které je nepravděpodobné, e by nastoupila kurz dalích extrémistických podniků, a za člověka, na kterého je moné se spolehnout více ne na Fierlingera.
Po květnu přiel únor
V roce 1946 se pro ideu socialismu v nějaké podobě vyslovilo plných 80 procent voličů. Nejpřesvědčivějí a nejkonkrétnějí podobu mu dokázali vtisknout komunisté, by o něm tehdy - paradoxně - prakticky vůbec nemluvili.
Zpočátku se zdálo, e se nestalo nic tragického. Vláda předloila přijatelný, pozitivní program, který byl oprávněně označen jako Budovatelský. Akcentoval úkoly obnovy národního hospodářství a zároveň uklidnil ostatní partnery prohláením, e vláda povauje znárodňovací proces za ukončený.
I to byl jeden ze stabilizačních prvků a zdálo se, e stát by se mohl rozvíjet opravdu jako socializující demokracie. Ale o půldruhého roku později se v únoru 1948 začal psát docela jiný příběh...
Právo, 27. 5. 2006, Miroslav ika