Opravdu nevidíte? (Hlas z Izraele)

Autor: Amira Hass <(at)>, Téma: 02. Články, statě, projevy, Zdroj: Haarec, Vydáno dne: 06. 09. 2006

Tento zajímavý článek přinesl nedávno izrealský (liberálně levicový) deník Haarec. I v něm jde ovšem o velmi ojedinělý hlas. Stojí ale rozhodně za přečtení.

Ponechme stranou ty Izraelce, jejichž ideologie podporuje vyvlastnění Palestinců, protože "Bůh nás vyvolil". Nechme stranou soudce, kteří ospravedlňují veškerou vojenskou politiku zabíjení a ničení. Nechme stranou vojenské velitele, kteří záměrně zavírají celý národ do věznic obklopených zdmi, opevněnými pozorovacími věžemi, kulomety, ostnatým drátem a oslepujícími světlomety. Nechme stranou ministry. Ti všichni se nepočítají mezi kolaboranty. To jsou architekti, plánovači, návrháři, vykonavatelé.

Ale jsou i jiní. Historici a matematici, šéfredaktoři, mediální hvězdy, psychologové a rodinní lékaři, právníci nepodporující krajní pravici, učitelé a vychovatelé, milovníci turistických stezek a zpěvu, technologičtí odborníci. Kde jste? A co vy, badatelé o nacismu, o holokaustu a o sovětských gulazích? Což můžete všichni podporovat systematicky diskriminující zákony? Zákony, určující, že Arabové v Galilei nedostanou stejné odškodnění za válečné škody, na jaké budou mít nárok jejich židovští sousedé? (A. Dajan, Haarec, 21.8.)

Což můžete všichni podporovat rasistický Zákon o občanství, který zakazuje izraelskému Arabovi žít ve vlastním domě s vlastní rodinou? Můžete být na straně dalšího vyvlastňování pozemků a ničení dalších olivových hájů, dalších sídlišť pro osadníky a dalších silnic výlučně pro Židy? Cožpak všichni podporujete ostřelování děly i raketami a zabíjení mladých i starých v pásmu Gazy?

Můžete snad všichni souhlasit s tím, že třetina území na Západním břehu (údolí Jordnánu) se má stát zakázaným územím pro Palestince? Jste na straně izraelskéhp přístupu, který brání desetitisícům Palestinců, kteří získali cizí státní občanství, aby se vrátili ke svým rodinám na okupovaném území? Můžete snad brát tak vážně výmluvy na bezpečnost, použité pro zákaz studia pracovního lékařství v Betlému a medicíny v Abu Dis pro studenty z Gazy, nebo jimiž se brání nemocným z Rafáhu, aby vyhledávali lékařskou péči v Ramalláhu? Bude pro vás snadné se skrývat za vysvětlení "nic jsme o tom nevěděli": nevěděli jsme o diskriminaci, praktikované při rozdělování vody - které je plně pod kontrolou Izraele, a které nechává tisíce palestinských domácností bez vody během horkých letních měsíců; nic jsme nevěděli o tom, že armáda blokuje přístup do vesnic a blokuje také jejich přístup k pramenům a vodním nádržím?

Není ale možné, abyste neviděli železná vrata kolem silnice 344 na Západním břehu, bránící v přístupu na ní z palestinských vesnic, kolem kterých prochází. Přece není možné, že byste podporovali blokování přístup tisíců farmářů k jejich polím a pozemkům, že byste podporovali obklíčení Gazy, které brání dovážet léky do nemocnic, přerušení dodávek elektřiny a vody pro 1,4 miliony lidských bytostí, uzavření jejich jediného spojení se světem na měsíce.

Cožpak je možné, abyste nevěděli, co se děje 15 minut od vašich fakult a kanceláří? Je představitelné, že byste podporovali systém, v němž hebrejští vojáci na stanovištích umístěných v srdci Západního břehu nechávají tisíce lidí denně čekat hodiny a hodiny pod žhoucím sluncem, zatímco provádějí selekci: obyvatelé Nábulusu a Tul Karmu nesmějí procházet, 35 let nebo méně - alou, zpátky do Jeninu, obyvatelé vesnice Salem, ti nemají dovoleno chodit ani sem, nemocná žena, která předbíhá, musí dostat lekci a bude záměrně zadržena na dlouhé hodiny. Stránky Machsom Watch* může navštívit každý;  najdou se na nich nespočetná svědectví, podobná a ještě horší, rutinně, den za dnem. Ale není přece možné, že by ti, které pobouří každý hákový kříž na židovském hrobě ve Francii a každý antisemistský titulek ve španělských místních novinách, nevěděli jak se dostat k těmto informacím, a že by nebyli pobouřeni a pohnuti.

Jako Źidé všichni využíváme privilegií, která nám dává Izrael, a to z nás vŠech dělá kolaboranty. Otázkou je, co děláme, kaŽdý z nás, denně a aktivně, abychom minimalizovali spolupráci s vyvlastňujícím, potlačujícím reŽimem, který nemá nikdy dost. Podpis na petici ani nesouhlasné gesto, to není dost. Izrael je demokracií pro své Židy. Nás nikdo neohroŽuje na životě, nás nezavřou do koncentračních táborů, neohrozí naše zaměstnání ani nám nezakážou rekreaci v zahraničí. Proto je váha kolaborace a přímé spoluzodpovědnosti nezměřitelně velká.

http://www.haaretz.com/hasen/objects/pages/PrintArticleEn.jhtml?itemNo=756413

Amira Hass, Haarec 30.8.2006

* Machsom Watch http://www.machsomwatch.org/  jsou webové stránky izraelských žen,které bojují s diskriminací a porušováním lidských práv. Píší o sobě: Machsom Watch byl založen v lednu 2001 jako odpověď na opakované zprávy v tisku o porušování lidských práv Palestinců přecházejících na vojenských a hraničních kontrolních stanovištích. .... Iniciativa tří žen - Ronnee Jaegerové, dlouhodobé aktivistky se zkušenostmi z práce v ochraně lidských práv v Guatemale a Mexiku, Adi Kuntsmanové, feministické badatelky, která emigrovala r. 1990 z někdejší SSSR a aktivistické veteránky Yehudit Keshevové, ortodoxní židovky - má dnes přes 400 členek v celém státě. .... Všechny členky jsou Izraelky. Skupina je politicky pluralistická v rámci opozice proti okupaci a boje za lidská práva.

Přeložil a připravil J. Hudeček, 6. 9. 2006¨