K událostem v Maďarsku

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 09. Stalo se v minulosti, Zdroj: Rudé právo, Vydáno dne: 24. 10. 2006

Budapešť, 25.října (ČTK) - V noci z úterý na středu došlo v Budapešti k pokusu reakčních podzemních organisací o ozbrojený kontrarevoluční puč proti lidově demokratickému zřízení. Tato krvavá a proti nejvlastnějším zájmům maďarského lidu organisovaná akce byla po dlouhou dobu připravována a podporována silami zahraniční reakce, jež systematicky podněcovala kontrarevoluční živly proti lidové vládě v Maďarsku.

Na žádost maďarské vlády poskytly sovětské jednotky, které dlí v Maďarsku na základě varšavské dohody, pomoc jednotkám maďarské armády a bezpečnosti při zátazích proti ozbrojeným kontrarevolučným bandám.

Včera ve večerních hodinách promluvil v budapešťském rozhlase tajemník ÚV Maďarské strany pracujících János Kadár. Vyzval budapešťské dělníky, aby plně hájili lidově demokratické zřízení země tak, aby reakcionářům, kteří si přejí obnovit kapitalismus, přešla chuť pokusit se podruhé o podobný útok proti dělnické moci. Během včerejší noci a dnešního dne pokračovaly boje proti zbytkům ozbrojených kontrarevolučních skupin.

Rudé právo, 26. října 1956

Poznámka SDS:

Doporučujeme přečíst si Šiškův článek ZDE nebo článek Pantaxu TADY.