Česká televize nebo TV Jerevan?

Autor: Lubomír Ledl <lubomir.ledl(at)gmail.com>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 03. 11. 2006

Večer 31. října jsem se od předsedy poslaneckého klubu KSČM na ČT1 dozvěděl, že komunisté trvají na tom, že zatím proběhl jen první pokus o sestavení vlády, že předčasné volby jsou sice možné, ale až jako poslední řešení, a že jsou ochotni se aktivně podílet na přípravě ústavního zákona, který by umožnil seberozpuštění Poslanecké sněmovny. Prostě informace.

Hned v prvních zprávách další den ráno jsem se od redaktora na téže ČT1 dozvěděl, že „přes nesouhlas ČSSD, komunisté nadále trvají na změně ústavy a na předčasných volbách“. A aby nebylo pochyb, vzápětí následoval záznam, na němž předseda KSČM říká: „To, že s tím nesouhlasí sociální demokraté,  ještě neznamená, že my musíme změnit názor“. Prostě stoprocentní důkaz, že redaktor ví, co mluví.                  
Tak jsem se raději zeptal u „zdroje“ a Vojtěch Filip mi potvrdil, že jeho slova jsou sice autentická, ale že je řekl v reakci na dotaz týkající se něčeho jiného. Řeklo by se prostě -  schéma „Dotaz na rádio Jerevan“. Ano, tazatel má pravdu, ale jinak je vše naopak.
Už jsem si zvykl (neříkám, že smířil), že v naší veřejnoprávní televizi platí téměř vždy, že přání je otcem myšlenky, ale proboha, snad aspoň tam a aspoň ve zpravodajských relacích by informace mohly odpovídat více skutečnosti,  než přání redaktora.
Krátce po červnových volbách jsem se soukromě vyjádřil, že když tak sleduji Českou televizi, mám chuť přestat platit koncesionářské poplatky. Tenkrát jsem to ale řekl žertem…