KSČM: vláda levého středu, nebo všech

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 02. Články, statě, projevy, Zdroj: Právo, Vydáno dne: 12. 11. 2006

KSČM je stále pro to podpořit levostředovou vládu a v případě předčasných voleb preferuje překlenovací kabinet všech parlamentních stran. Naopak nepodpoří kabinet ODS či trojkoalice ODS, lidovců a zelených, „její náhražku jakousi polopolitickou vládou nebo vládu vzešlou z opoziční smlouvy ODS a ČSSD“.

Rozhodl o tom včera výkonný výbor KSČM. Kabinet bez komunistů odmítli rovněž včera soc. demokraté s odůvodněním, že by KSČM jako jediná opoziční strana mohla v budoucnu při volbách posílit.

Právo, 11. 11. 2006, (gö)


Stanovisko VV ÚV KSČM k politické situaci po jmenování Mirka Topolánka předsedou vlády

Na svém 34. zasedání dne 10. listopadu 2006 přijal Výkonný výbor ÚV KSČM stanovisko k opětovnému pověření předsedy ODS Mirka Topolánka sestavením vlády.

V tomto týdnu vstoupila neúnosně protahovaná vládní krize do nové etapy. Po krachu prvního pokusu Mirka Topolánka o vytvoření vlády ODS prezident Klaus opět odkládal svůj další krok a vyčkával na výsledek podzimních voleb. Výsledek voleb posílil mocenské aspirace ODS natolik, že občanští demokraté vystupňovali tlak na politické strany i veřejnost s cílem prosadit jednostranné řešení ve prospěch pravice. Stále pevná pozice M. Topolánka vedla k tomu, že i s druhým pokusem o vytvoření vlády se prezident obrátil na současného předsedu ODS. Před tím se neúspěšně pokoušel vytvořit podmínky pro dlouhodobější překlenovací vládu duhové koalice bez KSČM. Prezident jmenováním M. Topolánka ale značně zúžil Občanské demokratické straně manévrovací prostor a vystavil M. Topolánka před kongresem ODS riziku druhého fiaska ve Sněmovně.

Pro ČSSD nebyly volební výsledky tak nepříznivé, aby zcela vyřadily ze hry současného předsedu Jiřího Paroubka. V ČSSD se však po volbách, v rozporu s některými vstřícnými gesty J. Paroubka směrem ke KSČM, masově projevila snaha regionálních vedoucích garnitur uzavírat velké koalice s ODS na radnicích, a to i tam, kde byly příznivé podmínky pro levicové koalice. Tato notorická tendence některých struktur v ČSSD ustupovat zájmům lobbyistických a klientelistických skupin vede k faktické kapitulaci před pravicí. Potvrdila odpovědnost KSČM za řešení, které by bylo v souladu se skutečnými zájmy širší levicové a občanské veřejnosti.

Případný neúspěch druhého pokus přibližuje o krok předčasné volby za situace, že před veřejností Občanská demokratická strana a značná část sdělovacích prostředků schvaluje zodpovědnost za případné další přešlapování na Českou stranu sociálně demokratickou a jmenovitě na J. Paroubka. Všechno nasvědčuje tomu, že v ODS a ČSSD mnozí nevzdali myšlenku velké koalice s dlouhodobějším výhledem. Nabídka J. Paroubka na exkluzivní jednání s ODS odhaluje možnou ochotu ČSSD uzavírat bezzásadové dohody s ODS, a to je vedle již delší dobu nabízené a ODS odmítané velké koalice nabídka tolerované menšinové vlády ODS na bázi jakési opoziční smlouvy č. 2.

KSČM nemůže zabránit tomu, aby ČSSD za očekávání prebend ze strany ODS tolerovala mocenský monopol této strany a její kroky k omezení demokracie a sociálních jistot občanů. Přes dvojaké postoje České strany sociálně demokratické považuje KSČM za možné naplnit všechny tři ústavní pokusy o sestavení vlády a stále preferuje levostředovou vládu, kterou je ochotna podpořit. Pokud tato varianta nebude realizována, KSČM se v případě dodržení ústavních procedur nebojí předčasných voleb, ve kterých řada občanů vidí řešení situace. Jako případnou překlenovací vládu preferuje vládu s účastí všech zúčastněných stran. KSČM ve Sněmovně nepodpoří vládu ODS či trojkoalice, její náhražku jakousi polopolitickou vládou nebo novou vládu opoziční smlouvy s podporou ČSSD.

VV ÚV KSČM, 10. 11. 2006