Ke schválení Topolánkovy vlády parlamentem

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: Stanoviska SDS, Vydáno dne: 21. 01. 2007

Stanovisko SDS, schválené Celostátním výborem SDS 20. 1. 2007

Strana demokratického socialismu (SDS) přijala schválení trojkoaliční Topolánkovy vlády parlamentem se smíšenými pocity. Sice tím skončila vleklá politická krize kolem sestavování vlády, ale tato vláda není naší vládou – máme velké výhrady k její ekonomicko-sociální orientaci i značné obavy z toho, jak se postavík plánované americké raketové základně na území ČR.

SDS nesouhlasí s kroky dvou poslanců, zvolených za ČSSD, ale nepovažuje je za zrádce – vnímáme jejich postoj a argumenty. Snahu označit oba poslance za hlavní viníky dané situace považujeme za pokus odvést pozornost od skutečných příčin.

Odpovědnost za výsledek hlasování v PSP ČR nese, díky svému politickému manévrování, ČSSD jako celek. Ještě před měsícem chtěla ČSSD přistoupit na společný program s ODS a připravila svou Agendu 2010, která si s Modrou šancí ODS v mnohém nezadala. Vedení sociální demokracie se snažilo primárně o získání moci a hlasy levicových voličů prohospodařilo.

Svůj díl viny na vzniklé situaci však nese i KSČM, i když její poslanci při závěrečném hlasování trojkoaliční vládu jednomyslně odmítli. Domníváme se, že KSČM mohla a měla být v sedm měsíců dlouhém vyjednávání aktivnější a jasně vymezit své limity pro vznik vlády České republiky. Tím, že tak neučinila, usnadnila vedení ČSSD bezzásadové lavírování.

CV SDS, 20. ledna 2007!