Hrubá chyba

Autor: Vojtěch Filip <(at)>, Téma: 03. Rozhovory, diskuse, Zdroj: ČT1, Vydáno dne: 29. 01. 2007

Výňatek z odpovědí Vojtěcha Filipa (VF) na otázky moderátora Václava Moravce (VM) k umístění radarové stanice systému americké protiraketové obrany na českém území.

VM:
Pane předsedo, ale kdybych vám v souvislosti s tímto zákonem namítl, že může být v případě, že Komunistická strana Čech a Moravy nejprve neřekne veřejnosti, promiňte, že tady byli čtyřicet let nebo třicet let sovětští vojáci, to znamená, že také jste neprosazovali jako členové KSČ, že jste neprosazovali zákon o referendu k umístění sovětských základen na českém území, že to je nevěrohodné.

VF:
Za prvé, samozřejmě, že jsme se omluvili za to, podle mého soudu ta omluva zazněla, jestli chcete, tak samozřejmě tady říkám na rovinu, ano, byla to hrubá chyba, že na území bývalého Československa byli cizí vojáci a podotýkám, ano, bude to hrubá chyba, pokud na území České republiky budou cizí vojáci, protože ...

VM:
Poučili jste se tedy z chyby, omlouváte se za to, proto to teď prosazujete ...

VF:
Ano, proto teď prosazujeme, aby o tom občané rozhodli opravdu sami, protože každý cizí voják samozřejmě snižuje suverenitu toho státu a ta snížená suverenita tady byla po roce 68, proč o tom nemluvit, vždyť jsme to vždycky říkali, že to nebyla, to bylo špatné rozhodnutí.

ČT1, Otázky Václava Moravce, 28. 1. 2007