Současní historici uvádějí, e historický význam stávky, organizované i nekomunistickým hnutím, byl zneuit komunistickou propagandou a její odkaz slouil k upevňování moci KSČ a do roku 1989. Souhlasíte s tím?
Nikdy není ve jen černobílé. Propaganda kadé vládnoucí moci nebo strany v podstatě zneuívá, resp. vyuívá ve, co můe upevnit její pozice, bohuel i historická fakta. Ta dnení třeba stejně nekritickým pohledem např. na Velkou mosteckou stávku. Pokud jde o vládnoucí garnituru před listopadem, byly zvýrazňovány ty momenty sociálního vystoupení lidí, které podporovaly podstatu tehdejího společenského uspořádání. Ale ony se takto v reálu odehrály. Např., e stávku podporovaly sociální skupiny jako drobní ivnostníci a podnikatelé, řemeslníci, intelektuálové a významní představitelé naeho kulturního ivota. Ti, z nich někteří byli el v následujících poválečných letech reimem perzekuováni.
Stávka měla nezpochybnitelný mezinárodní rozměr, který si bohuel nedokáeme ani dnes objektivně připomínat jako událost zapsanou do historie regionu a Mostecka. A to i přesto, e je dnení KSČM na magistrátu tzv. u vesla spolu se Sdruením Mostečané Mostu. Na formu protestu, kterým stávka je, by se nemělo nahlíet jen jako na projev násilí nebo zvůle určité sociální či politické skupiny, ale jako na právo vyjádřit v krajním případě svůj názor, postoj k dané situaci, která i z logiky fungování demokracie nemusí vyhovovat vem, zvlátě jsou-li ignorována nebo přehlíena jejich práva, ivotní podmínky, názory a poadavky. Zneuití propagandou před listopadem 1989 vidím právě v tom, e ignorovala a potlačovala podobné formy protestů občanů.
Jak s odstupem času vnímáte tuto stávku vy, dnení komunista?
Osobně chovám úctu k této historické události. Stejně jako k událostem u Duchcovského viaduktu, které ji předcházely. Asi nejen já jsem si nikdy nepomyslel, e některé paralely, které stávka nabízí, budu proívat. Stávka byla způsobena neutěenými sociálními podmínkami ivota nejen horníků na Mostecku. Proto jsem v roce 2002, na něj připadlo 70. výročí VMS, byl jedním z iniciátorů, aby KSČM organizovala v Mostě Konferenci k sociální politice KSČM.
Ctím odkaz vech, kteří ve Velké mostecké stávce nali odvahu vystoupit proti zvůli tzv. uhlobaronů a tehdejí státní moci. Váím si těch, kteří při ní poloili své ivoty. Mimo jiné u rakve zastřelených Kříe a evčíka stál čestnou strá můj strýc J. Charvát z Kopist. Letos si připomeneme její 75. výročí jako jiné události z naí historie ve čtvrtek 12. dubna u pomníku na ulici SNP.
Deník Mostecka, 24. 3. 2007, Vlastimil Balín