Vláda se dohodla na detailech daňové a sociální reformy

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Novinky, Vydáno dne: 03. 04. 2007

Ministři se v pondělí v podvečer mimořádně sešli, aby projednali podrobnosti připravované daňové a sociální reformy. Schůzka trvala několik hodin. Po desáté hodině se kabinet dohodl. S výslednou podobou návrhu souhlasili všichni ministři. Oficiálně bude reforma představena v úterý.

PRAHA - Některé body jsou ale už známy. Daň z příjmu fyzických osob by například měla mít jednotnou sazbu 15 procent. Reforma by měla zastavit zadlužování země.

"Vláda jednomyslně schválila koncept reformy veřejných financí," prohlásil Nečas. "Jde o snížení přímých daní, zastavení exploze sociálních výdajů, reforma sociálního a daňového systému," uvedl po jednání ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).

Konec pastelkovného

Některé dávky, které zavedla minulá vláda, chce současný kabinet úplně vyrušit. Například tzv. pastelkovné, tedy příspěvek rodinám, jejich děti jsou do první třídy, nebo pohřebné. Zavést by se měly i poplatky u některých lékařů.

Ministři spojili s reformou existenci kabinetu. Do Sněmovny by se zákony měly dostat v červnu. Podle premiéra Mirka Topolánka by se o reformě mělo hlasovat jako o celku. "Když reforma, tak jak ji předložíme, neprojde, bude třeba hledat novou vládu," řekl minulý týden Topolánek.

Vláda má ve Sněmovně podporu 100 hlasů, což jí na prosazení nestačí. Může se ale spolehnout na některé opoziční poslance. V některých hlasováních v poslední době jí pomohli nezařazení poslanci Miloš Melčák či Michal Pohanka, kteří před několika měsíci opustili ČSSD.

Vyšší DPH

Mluví se také o tom, že návrh by měl zvýšit nižší sazbu DPH z pěti procent na devět. Tím by zdražily některé potraviny či služby

Podle opozice jsou záměry vládní koalice asociální a výhodné jen pro nejbohatší občany. Například právě daň z příjmu zvýhodní ty, kteří berou měsíčně více než 40 tisíc hrubého. Lidem s průměrnými příjmy nepomůže.

Koalice naopak tvrdí, že na reformě vydělají všichni. Lidem, kteří by v důsledku o peníze přišli, chce kabinet ztráty kompenzovat různými daňovými úlevami.

Žádný z návrhů zatím není oficiální a neexistuje žádný "zaručený" návod, jak vypočítat, kdo si s reformou jak polepší či pohorší. S hodnocením jsou zdrženliví i ekonomové. Čísla, která jsou k dispozici, jsou jen spekulativní a reformu chtějí hodnotit až poté, co budou znát podrobnosti.


Reforma veřejných financí

 

Další etapa reformy:

Novinky, ČTK, 2. 4. 2007 18:35 - 22:34 Aktualizováno