V pátek překvapili studenti Prahu pochodem proti státním maturitám - demonstrací tak velkou a říznou, e zaskočila i organizátory. V sobotu vypukl brněnský Protestfest alternativců a tý den proli Prahou - s opojným oblakem dýmu nad hlavami - zastánci legalizace trávy. Vstoupila u konečně demokracie do českých ulic?
Jak se to vezme. Neznalost pravidel a souvislostí, nimrání v detailech, to stále český úděl.
Příkladem budi soudy některých bojovných demokratů o tom, kterým demonstracím jakých subjektů mělo se - s naprostou samozřejmostí - dostat předběného a pádného zákazu. Jako by nevěděli, e k něčemu takovému můe demokratický stát přistoupit předevím pouze v případě, e je zakázán sám pořádající subjekt.
To se mohlo a mělo stát v kauze srocení Národního odporu v Brně a ne a v průběhu demonstrace, v ní tato hnědá úderka ukázala své ledví; je ovem známo, e organizátoři těchto kraválů často klamou a akce různě kamuflují - a i byrokratická spravedlnost (a liberální demokracie nic jiného není, přestoe to soustavně popírá) musí být, třímajíc meč a váhy, doopravdy slepá.
Ano, měl být ukončen i praský průvod řádně registrovaných organizací Národní sjednocení a Vlastenecká fronta, pokud policie zaznamenala nezákonné projevy účastníků demonstrace. Nezaznamenalali je, pak musela jejich akci zabezpečit. Tento skandální krok je realizací obecného pravidla, je se bude hodit anarchistům, a půjdou demonstrovat za zruení státu.
Aby bylo jasno: jsem krajně pobouřen, e k antifaistům - i k mladým sociálním demokratům - přistupovala policie jako ke galérce, kterou je snad mono poniovat svlékáním do naha. A e vůbec faismus 1. května u nás proel přes praský most Legií. Ji dříve jsem na tomto místě při podobné příleitosti napsal, e nikdo není povinen uvolnit průchod faistům. Ale to u jsme ve vodách občanské neposlunosti, kterou má skutečná demokracie na své straně.
V Berlíně 1. prosince 2001 a znovu 8. května 2005 zabránily tisíce antifaistů - policie sem, policie tam - řádně nahláeným pochodům řádně registrované Národní demokratické strany. Policie měla na vybranou: buď zmlátit davy Berlíňanů, kteří stáli v cestě, nebo domluvit hrstce vystraených faistů, aby táhli. V daném poměru sil byla volba jasná.
Kdy se 22. dubna 2002 dostal ve Francii do druhého kola prezidentských voleb Jean-Marie Le Pen, řádný kandidát řádně registrované Národní fronty, vyzval své stoupence, aby vyli do ulic. Vyrazily vak statisíce Francouzů, velmi odhodlaných jim v tom zabránit. A policejní prefektura sue sdělila lepenovcům, e nemůe ručit za jejich bezpečnost. Tak to prostě za vlády lidu chodí.
Kromě pásky na očích a meče v ruce, vlastní spravedlnost - a demokracie - i misky vah. Nestěujme si na policii. Tím chybějícím závaím na té správné straně jsme zase byli my.
Právo, 24.04.2007, Martin Hekrdla