Řecké volby - vzestup radikální levice

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 17. 09. 2007

V řeckých parlamentních volbách získal jasný mandát dosavadní předseda vlády Kostas Karamanlis a jeho „Nová demokracie“ vytvoří jednobarevnou vládu. Do parlamentu (300 křesel) se dostalo celkem 5 politických stran, když hlavní opoziční síla PASOK (řecká sociální demokracie) utrpěla značnou porážku a když posílily strany levého křídla.

Po sečtení 98,71% hlasů získala Nová demokracie 41,86% (152 křesel/165), PASOK 38,12% (102 křesel/117), Komunistická strana Řecka 8,14% (22 křesel/12), levicová koalice SYRIZA 5,03% (14 křesel/6) a pravicová nacionalistická strana LAOS 3,79% (10 křesel/0). Šestí byli Ekologové s 1,05% a sedmí Shromáždění demokratů s 0,80%. Celková volební účast poklesla na 74,1%/75,6%. (Za lomítky jsou vždy výsledky voleb v roce 2004)

Lídr PASOKu George Papandreu přiznal v těžké atmosféře volební porážku a ohlásil, že v brzké době požádá o obnovu důvěry od členské základny. „Volební výsledek je špatný. PASOK vedl bitvu a prohrál ji. Bojovali jsme všichni, všichni jsme měli své role a odpovědnost počínaje mnou“, řekl zjevně zklamaný Papandreu a hovořil o kritické fázi, do níž strana vstoupila. Zmínil se o lidovém protestu, který se obrátil proti PASOKu, a zdůraznil, že strana výsledky vyhodnotí a přijde s novými návrhy. Obecně se soudí, že se o vedení PASOKu rozhoří vnitrostranická bitka; za Papandreova vyzyvatele je médii označován poslanec Evangelos Benizelos.

Vyšší volební výsledky menších stran se nedají podle sociologů vysvětlovat pouze nižší volební účastí, ale skutečně odklonem části voličů od obou velkých politických hráčů, přičemž volební trest pro řecké sociální demokraty je evidentní. Nevyšší relativní posílení zaznamenalo hnutí Synaspismos (jádro koalice Syriza), které oproti posledním volbám v roce 2004 získalo o 52% hlasů více. Tohoto úspěchu však bylo dosaženo také tím, že se podařilo vytvořením koalice zamezit propadu hlasů dalších menších subjektů. Z tohoto pohledu by pak byla patrně relativním vítězem řeckých voleb Komunistická strana Řecka, která získala o 37% hlasů více než v roce 2004.

Generální tajemnice Komunistické strany Řecka Aleka Papariga ve svém povolebním prohlášení zdůraznila: „Byl to odvážný posun, ale neměli bychom tím být moc unešeni, protože obě velké strany dostaly vysoká volební procenta, která nekorespondují s nedávno vyjádřeným znechucením. Volební výsledky indikují tendenci odpoutat se od velkých stran, a to zejména ve velkých městech. Nové voliče nezklameme, budeme brzdit nová opatření s novou dynamikou. V předvolební kampani jsme varovali, že se obě velké strany nemění.“

Předseda radikální levicové koalice Syriza Alekos Alavanos vyjádřil z volebních výsledků velké uspokojení a zdůraznil, že celková radikální levice dosáhla jednoho z nejlepších výsledků v historii od pádu diktatury v roce 1974. Alavanos dále podtrhl, že posílená Syriza je dobrou zprávou pro celkový obrat doleva, že se snížila síla obou velkých stran a že pravicová vláda bude sice většinová, ale velmi křehká tváří v tvář silnému sociálnímu hnutí, které bude bojovat dál.

Na závěr jen krátký osobní komentář: Politická situace v Řecku by se možná měla těšit většímu zájmu českých médií, protože některé řecké hospodářsko-sociální aspekty vykazují značnou podobnost s těmi českými. A docela určitě by se o ni měla zajímat celá česká levice.

Přeložil a připravil Milan Neubert, 17. 9. 2007


PS 19. 9. 2007: Doporučuji přečíst si zprávu o řeckých volbách, jak ji včera prezentovaly Haló noviny a Právo. Kromě trochu jiného překladu jmen by Vás mohl zaujmout i jiný úhel pohledu. Navíc - pokud jde o Haló noviny - o nekomunistické levicové alternativě ani štěk.

KKE posílila, ale vládu má pravice

ATHÉNY - Předseda vládnoucí konzervativní strany Nová demokracie (ND) Kostas Karamanlis byl včera pověřen sestavením nové řecké vlády, na něž má třídenní lhůtu. Nová demokracie zvítězila s náskokem několika procent v nedělních parlamentních volbách, a zůstane tak u moci další volební období. V parlamentu posílí ale i řečtí komunisté (KKE).

Z více než 99 % sečtených hlasů si téměř 42% odnesla právě ND, opoziční socialistický Pasok má něco přes 38%. Prezident mě pověřil vytvořením nové vlády, řekl Karamanlis po setkání s prezidentem Karolosem Papuliasem. Účast voličů dosáhla 74%.

Konzervativci ztratili 13 poslaneckých míst, a i když díky bonusu v podobě 40 křesel pro vítěznou stranu obsadí ve 300členném parlamentu 152 křesel, bude pro ně poměrně obtížné prosadit zásadní ekonomické a vzdělávací reformy, včetně reformy zadluženého penzijního systému. Jejich život teď bude těžký. Jestliže chtějí prosadit velké reformy ve vzdělávání a penzijním systému, (Karamanlis) bude potřebovat přinejmenším toleranci a možná i spolupráci socialistů.

Tak trefně charakterizoval novou situaci v Řecku místopředseda Helénské nadace pro evropskou a zahraniční politiku Theodore Kulumbis.

Voliče ovšem ztratil i Pasok bývalého ministra zahraničí Jorgose Papandrea, za který v parlamentu zasedne o 15 poslanců méně, tedy 102. Papandreu už porážku svých socialistů přiznal. K odchodu z čela strany jej vyzval bývalý ministr kultury Evangelos Venizelos. I když Pasok mohl a měl pro dobro země vyhrát, prohrál. Bohužel jsme utrpěli jasnou a velkou porážku, podotkl Venizelos, který se zároveň prohlásil kandidátem na Papandreovu pozici ve straně.

Posílila i KKE, která podle posledních informací překročila osmiprocentní hranici, do parlamentu se po dlouhých desetiletích dostala ale i extrémně pravicová Lidová ortodoxní výzva (LAOS) s 3,6 % hlasů. V Řecku jsou totiž demokratičtější - ke vstupu do poslaneckých lavic stačí překonat tříprocentní limit.

Haló noviny, 18. 9. 2007


Karamanlis už sestavuje novou vládu

Většinová pozice jeho strany v parlamentu je ale citelně oslabená * Chystá se výměna na špici opoziční PASOK

ATÉNY - Řecký premiér Kostas Karamanlis, jehož konzervativní strana Nová demokracie (ND) zvítězila v nedělních předčasných volbách, byl včera pověřen sestavením kabinetu.

„Prezident mě požádal, abych vytvořil novou vládu,“ prohlásil Karamanlis po setkání s šéfem státu Karolosem Papuliasem. „Jsme si plně vědomi své zodpovědnosti, musíme jít rychle a rozhodně kupředu, vést zemi kupředu,“ dodal. Na sestavení vládního týmu má Karamanlis tři dny.

ND, která podle konečných výsledků získala 41,8 procenta hlasů a 152 křesel ve 300členné sněmovně, bude moci vytvořit kabinet sama. Její většina však bude slabší - doposud měla 165 mandátů.

„Jejich život teď bude těžký. Jestliže chtějí prosadit velké reformy ve vzdělávání a penzijním systému, bude (Karamanlis) potřebovat přinejmenším toleranci a možná i spolupráci socialistů,“ prohlásil místopředseda Helénské nadace pro evropskou a zahraniční politiku Theodore Kulumbis. Ve volbách si pohoršilo i Panhelénské socialistické hnutí (PASOK) bývalého ministra zahraničí Jorgose Papandrea, které se musí spokojit s 38,1 procenta hlasů a 102 křesly namísto dosavadních 117. Papandreu už porážku své strany přiznal, načež jej bývalý ministr kultury Evangelos Venizelos vyzval k odchodu z čela PASOK.

„I když Pasok mohl a měl pro dobro země vyhrát, prohrál. Bohužel jsme utrpěli jasnou a velkou porážku,“ podotkl Venizelos, který se zároveň prohlásil kandidátem na Papandreovu pozici ve straně.

Deset nacionalistů

Své pozice v parlamentu posílily menší strany, především komunisté (KKE), kteří získali 8,1 procenta hlasů a 22 mandátů. Svaz radikální levice (SYRIZA) obdržel pět procent hlasů a 14 křesel a poprvé v parlamentních lavicích zasedne také pravicově nacionalistická Lidová ortodoxní výzva (LAOS), pro kterou hlasovalo 3,8 procenta voličů a která bude mít deset poslaneckých křesel. Účast voličů dosáhla necelých 74 procent, ačkoli je hlasování povinné.

Karamanlis vyhlásil volby v polovině srpna. Chtěl si tak zajistit hladké vítězství, aby mohl uskutečňovat reformy. Poté však vypukly v Řecku katastrofální požáry, které si vyžádaly přes 66 životů a značné škody. Veřejnost kabinet kritizovala za liknavost a neschopnost se s živlem vypořádat a podpora vlády značně klesla.

Právo, 18. 9. 2007