Budoucnost Evropské unie
Padesát let od podpisu Římské smlouvy dospěl úspěšný evropský projekt do další rozhodující fáze. Současná mezivládní konference musí být zdárně završena, aby bylo zaručeno pokračování evropského úspěchu i v 21. století. Ústředními tématy naší evropské politiky je ustavení „Nové sociální Evropy“ a přeměna EU do globálně působící síly podporující mír v mezinárodních vztazích 21. století. A samozřejmě také pokračování procesu rozšiřování tak, jak byl odsouhlasen Evropskou unií.
Aby bylo těchto cílů dosaženo, schopnost EU jednat musí být posílena reformou jejích rozhodovacích procesů a institucionálního uspořádání a výrazným zvýšením transparentnosti a demokratické legitimizace. Usilujeme proto o úspěšné završení současné mezivládní konference ve shodě s mandátem, který v červnu poskytly hlavy států a vlád EU. Jednoznačně vítáme práci, kterou portugalské předsednictví Rady doposud vykonalo. Podporujeme cíl předsednictví Rady, kterým je dosažení shody o nové Reformní smlouvě EU před zasedáním Evropské rady ve dnech 18. a 19. října tak, aby ratifikační proces v členských státech mohl být dokončen do doby, kdy se budou v roce 2009 pořádat volby do Evropského parlamentu.
Kromě prací na reformě Evropské smlouvy, které pokračují v rámci mezivládní konference, musíme být v budoucnu obratnější, až budeme občanům Evropy vysvětlovat, jak nesmírně prospěšná může být spolupráce a solidarita při budování míru a prosperity. Evropská unie je toho jedinečným dokladem v kontextu celé historie tohoto kontinentu.
Abychom zdůraznili myšlenku evropské solidarity a sdílené identity, společně prosazujeme spolupráci svých zemí s co největším počtem ostatních členských států, které o to projeví zájem, na vydání dalšího společného prohlášení při říjnovém podpisu nové smlouvy o EU. Toto prohlášení by mělo vyzdvihnout význam symbolů Evropské unie – její vlajky, hymny, eura, motta „Jednota v rozmanitosti“ a Dne Evropy 9. května – jako znaků evropské sounáležitosti a společenství. Takovýto otevřený závazek k vybudování solidární Evropy, která doplňuje, avšak nenahrazuje národní identity, představuje důležitý krok na cestě k vytvoření evropské identity v éře globalizace.
Nová sociální Evropa
V průběhu několika posledních desetiletí jsme byli svědky úspěchu významných projektů, jakým bylo mírové sjednocení kontinentu díky rozšíření EU, zřízení největšího světového jednotného domácího trhu a zavedení jednotné měny s výrazným přínosem pro stabilitu, mír a prosperitu. S cílem pokračovat v tomto úspěšném ekonomickém vývoji, podporujeme rozšíření eurozóny, pokud budou splněna kritéria stanovená EU. V následujících letech musíme klást zvláštní důraz na posílení sociální dimenze procesu sjednocování Evropy. Vysoká úroveň hospodářské a měnová integrace musí být doplněna společnou snahou o vytvoření „Nové sociální Evropy“.
Sociálním aspektům je třeba věnovat přiměřenou pozornost při plánování a realizaci evropské politiky, kde solidarita zůstává jednou z nejdůležitějších hodnot. Základní sociální práva chráněná evropskou Chartou základních práv musejí tvořit platformu pro naše politické aktivity. Vysoký stupeň sociální ochrany a sociální spravedlnosti musí být politicky akceptován a chráněn jako výhoda v mezinárodní konkurenci.
V následujících letech proto budeme spolupracovat se svými sesterskými stranami a se Stranou evropských socialistů (PES) ve snaze vyzdvihnout důležitost realizace projektu „Nové sociální Evropy“.
Klíčovými prvky sociální Evropy je vytvoření nových, vysoce kvalitních pracovních míst prostřednictvím větších investic do výzkumu a vývoje, ochrana a modernizace systémů sociálního zabezpečení, údržba a zlepšení systémů všeobecně dostupné zdravotní péče s cílem dosáhnout vysoké úrovně, zajištění veřejných vzdělávacích zařízení a zařízení pro další vzdělávání poskytujících rovné příležitosti všem vrstvám obyvatelstva, rovná práva pro muže a ženy a návaznost ekonomického růstu a udržitelného rozvoje na ochranu životního prostředí a klimatu.
Zkušenosti z řady členských států Evropské unie v posledních letech prokázaly, že ekonomické koncepce soustředěné výhradně na potřeby trhu selhávají. Opatření, jakým je například zavedení rovné daně, zatížila chudé a zároveň nepoměrně znásobila majetek bohatých, přičemž zvýšením deficitů veřejných rozpočtů ohrozila financování veřejných projektů.
Současná krize na globálních finančních trzích volá po rychlých a rozhodných politických krocích. Jsme zastánci vytvoření evropské rámcové směrnice, zejména pro fondy soukromého kapitálu a zajišťovací fondy, s cílem zajistit vyšší transparentnost, dlouhodobé investice a větší stabilitu na finančních trzích.
Politika EU pro spolehlivé zásobování energiemi a ochranu klimatu
Energetická politika je jedním z klíčových evropských témat. Má několik cílů: za prvé snížit závislost na externích zdrojích a zajistit spolehlivost zásobování spotřebitelů i celé ekonomiky, za druhé snížit dopad energetiky na životní prostředí a podporovat ochranu klimatu a za třetí zvýšit tržní efektivitu a kapacitu a otevřenost systémů zásobování energií. Základní princip sociální spravedlnosti musí být aplikován zejména na základní zásobování energiemi, a to jak v oblasti cen, tak v oblasti zabezpečení dodávek, energetické úspory a účinnost.
Na pozvání Jiřího Paroubka, předsedy České strany sociálně demokratické (ČSSD), se setkání zúčastnili následující představitelé sociálně demokratických stran a hlavy států střední a východní Evropy: