Skupina ACP požaduje ukončení exteritoriálních zákonů Washingtonu

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Vydáno dne: 01. 10. 2007

Kuba, 12. září 2007 - Zástupci 79 zemí, které se sdružují ve skupině Afriky, Karibiku a Pacifiku (ACP), požadovali v Bruselu ukončení exteritoriálních zákonů Washingtonu proti Kubě.

V průběhu 9. zasedání Parlamentního shromáždění skupiny schválili delegáti rezoluci požadující ukončení jak exteritoriálních zákonů, tak blokády Kuby a zopakovali svou podporu rezoluci Valného shromáždění OSN k této otázce. Návrh rezoluce, přijatý většinou parlamentních delegací 79 členských států, k této příležitosti připravila kubánská delegace, vedená Rogeliem Polancem.

Schválený text obsahuje podporu Parlamentního shromáždění ACP, jehož je Kuba plným členem, deklaraci setkání hlav států a vlád z prosinci 2006 v Súdánském Chartúmu. Skupina ACP vyjádřila při této příležitosti rovněž "hluboký zájem ve vztahu k novým opatřením, která posilují a rozšiřují extrateritoriální povahu Helms-Burtonova zákona".

Rezoluce pověřila vedení parlamentní skupiny, aby o výsledcích jednání seznámila mezinárodní instituce, např. radu ministrů ACP, ACP-EU, Evropský parlament a meziparlamentní unii.

(Cubaminrex-RHC)
Pro potřeby SDS přeložil Milan Neubert.


Poznámka SDS:

Zájemcům o historii i současnost blokády Kuby doporučujeme tyto stránky.