Strana evropské levice nechce americké radary ani základny

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: ČTK, Vydáno dne: 25. 11. 2007

Praha - Strana evropské levice (EL) nesouhlasí s rozšířením protiraketové obrany ani amerických vojenských základen v Evropě. Na tiskové konferenci k závěrům třídenního sjezdu v Praze to řekl nově zvolený předseda Lothar Bisky. Strana sdružuje 29 evropských levicových a komunistických stran, které se na politickém spektru většinou pohybují nalevo od sociálních demokracií. Pražský sjezd byl prvním v zemích střední a východní Evropy.

Nový předseda EL Bisky je šéfem německé strany Levice (Die Linke). Funkci převzal po Italovi Faustu Bertinottim, který předsedá italskému parlamentu. Místopředsedkyní EL byla v Praze zvolená Italka Graziella Masciaová ze Strany komunistické obnovy (Partito Rifondazione Communisto).

Mezi 470 účastníky sjezdu byl například bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine z Levicové strany. Sjezdu se účastnil i předseda KSČM Vojtěch Filip a šéf Strany demokratického socialismu (SDS) Milan Neubert. Čeští komunisté nejsou členy EL. Mají v ní ale pozorovatelský statut a na přípravě sjezdu se výrazně podíleli.

EL byla vytvořena v květnu roku 2004 v Římě. V jejím čele stojí Bertinotti, generální tajemník italské Strany za komunistickou přeměnu, z jejíž iniciativy EL vznikla. Formace sdružuje i zástupce levice z ČR, Rakouska, Belgie, Španělska, Estonska, Maďarska, Lucemburska, Portugalska, Rumunska, Řecka, Švýcarska a dalších zemí. První sjezd EL se konal v Athénách v říjnu roku 2005.

ČTK, 25.11.2007