Pražská akční výzva "Mír, rozvoj a plnoprávné zaměstnání"

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: Tiskové zprávy, Vydáno dne: 26. 11. 2007

Dnes skončil 2. sjezd Evropské levice (EL) přijetím Pražské akční výzvy a konečné verze Politických tezí. Tyto dokumenty představují hlavní úkoly pro 400 tisíc členů EL ve vztahu k evropským volbám v roce 2009.

2. sjezd EL, jehož se zúčastnily početné delegace všech členských a pozorovatelských stran EL, dalších organizací, iniciativ, individuálních členů a mezinárodních hostů z více než 30 zemí, se stal významným krokem při rozvoji spolupráce levicových sil.

Vedle nového výkonného výboru, složeného vždy po dvou delegátech z každé členské strany, zvolil druhý sjezd EL za svého nového předsedu Lothara Biskyho ze strany Levice (DIE LINKE, Německo) současně s místopředsedkyní Graziellou Mascia z italské Strany komunistické obnovy (Rifondazione Communista). Pedro Marset z Komunistické strany Španělska byl opětovně zvolen hospodářem EL.

Evropská levice se chce zúčastnit voleb do Evropského parlamentu v r. 2009 vytvořením společné platformy. Jak řekl nově zvolený předseda Lothar Bisky: "Hlavní požadavky musí být stejné - ať už v Římě, Berlíně, Praze, Paříži či Varšavě. A za to musíme bojovat."

EL říká NE reformní smlouvě EU, o níž v Lisabonu rozhodli představitelé států. Bisky odsoudil aroganci hlav států vůči výsledkům referend ve Francii a Nizozemí: "Myslí si, že  EU je jejich víkendová chata, a proto že si s ní mohou dělat, co chtějí. To však je osudová chyba."

Dále prohlásil, že EL je proti Evropě vlád. Evropská levice bojuje za Evropu, kde o svých sociálních a politických právech rozhodují občané. To se jednoznačně prohlašuje v Politických tezích 2. sjezdu. EL bude ve společné kampani požadovat referendum ve všech státech EU.

Cílem EL ve vztahu k evropským volbám v roce 2009 je rozvíjet alternativy a formulovat konkrétní návrhy. "Mír stojí v popředí sociální otázky" řekl Bisky. "Evropská unie ozbrojovací agenturu nepotřebuje.  Plánovaný takzvaný "protiraketový štít" v České republice a Polsku vyvolává novou vlnu zbrojení. EU potřebuje kulturu míru."

Praha, 25. 11. 2007

Tisková zpráva EL