Stanovisko SDS k volbě prezidenta republiky

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: Stanoviska SDS, Vydáno dne: 21. 01. 2008

Strana demokratického socialismu (SDS) považuje za svoji povinnost vyjádřit se k nastávajícím volbám prezidenta republiky. Především konstatujeme, že celá levice, a to zejména její parlamentní strany jako celek, tuto důležitou volbu a zásadní politický krok podcenily: přes negativní zkušenosti z předchozí volby nezahájily její přípravu včas.

Neshodou a nepřijetím jednotného levicového postupu při výběru a při navržení společného kandidáta česká levice připustila, aby byli do funkce prezidenta pro první kolo navrženi pouze vyhraněně pravicoví kandidáti, z nichž ani jednoho nepovažujeme z levicového pohledu k výkonu této státní funkce za vhodného.

SDS přesto doporučuje, zejména levicově orientovaným poslancům a senátorům, aby svůj hlas v prvním kole prezidentských voleb dali kandidátovi Janu Švejnarovi. Považujeme to za jediný možný způsob, jak vytvořit prostor pro případná další politická jednání a pro volbu ve druhém či dalších kolech s cílem dosáhnout optimální hlavy státu z pohledu české levice.

Celostátní výbor SDS, 19. 1. 2008