Klausovský středověk

Autor: Martin Hekrdla <(at)>, Téma: 02. Články, statě, projevy, Zdroj: Právo, Vydáno dne: 12. 02. 2008

Formálně začíná proces volby prezidenta takříkajíc na zelené louce. Ale „tráva“ páteční druhé volby bude geneticky poznamenána tím, co již „zasela“ volba první. Včera to na ČT doložili místopředsedové pěti stran.

Především: s novou silou teď raší konflikt mezi zastánci tajné a veřejné volby. Všem je jasné, že nejde vůbec o procedurální záležitost. Nešlo o ni ani uplynulý pátek, kdy obstrukce tajnosnubné ODS otrávila půlku veřejnosti – a soc. dem. utržení hlasovacího maratónu před třetím kolem první volby zase půlku druhou. To podle politických sympatií.

Zkrátka: sociální demokraté namydlili v pátek Klausovi vítězný třetí schod. A ODS – pod dojemnými slogany o principech a slušnosti (odposlechnuté vulgarity Mirka Topolánka a Ivana Langera se nepočítají) – jim to umožnila, ztrácejíc čas v boji proti všem za tajnou volbu. V ní doufala skrýt práci svých lobbistů, intrikánů a vyděračů. A rovněž špatné svědomí těch poslanců, kteří by svůj hlas rádi skryli nejen před svým partajním sekretariátem, ale i – to hlavně – před svými voliči.

Jde o prosazování politických zájmů, a proto tento spor bude pokračovat. Pochybuji velice, že se vedení stran dopředu dohodne na scénáři, z jehož provedení by si nepříliš otrlí Čechové zase nezoufali. Místopředseda zelených Ondřej Liška vyhmátl včera jádro věci otevřeně: Ti, kdo prosazují Václava Klause, chtějí tajnou volbu. Chtějí, aby se ve Španělském sále zhaslo – jako se v Klausově transformační éře zhasínalo nad odstátňováním státního majetku? A místopředseda ODS Petr Gandalovič bezděčně takové interpretaci přitakal, když pravil: Prosím, pojďme se vrátit k tradici, k tajné volbě…

Pěkně děkujeme. Řečeno se Švejkem: bude se to řezat. Logicky a po právu. Může ovšem dojít k přeskupování sil, zvláště u lidovců, jejichž celostátní konference už zítra volební psychodrama vyhodnotí.

Lidovci hlasovali divergentně, celostátní výbor se již předtím většinově vyslovil pro Klause, předseda Jiří Čunek je deklarovaným švejnarovcem. Jeho místopředseda Marián Hošek si včera v ČT nahlas popřemýšlel, že „začínáme v bodě nula“. I v tom, jak se bude volit. A fakticky přistoupil na modrou frázi o „důstojnější volbě“.

Jedna věc je jistá: současný prezident je stále favoritem, přestože – nebo právě proto, že – bude snad konfrontován s širší škálou kandidátů. Sotva však se vyhne konečnému střetu s Janem Švejnarem. Jiný reálný Antiklaus není.

Komunisté se zviditelnili dobře, byť riskantně. Jejich místopředseda Jiří Dolejš – na rozdíl od Vojtěcha Filipa – však včera přiznal, že příliš velký počet nových figur na šachovnici vedl by k „volbě mezi Václavem Klausem a – Václavem Klausem“.

Někde tady se dle „hradního času“ nalézáme: v klausovském středověku.

Právo, 11. 2. 2008, Martin Hekrdla