Za útoky na levici jsou také její vlastní selhání

Autor: Jiří Hudeček <jihudecek(at)volny.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 18. 02. 2008

Mnozí při čtení titulku článku budou myslet na naše vlastní zkušenosti z doby dávné i zcela nedávné. Chci se tentokrát ale krátce zastavit u našich německých sousedů.

Minulý týden si tam totiž LEVICE (v tomto případě se ovšem sluší napsat spíše pouze "levice") vstřelila tak trochu vlastní branku. V předvečer zemských voleb v Hamburku (kde jde LEVICI o další prolomení bariér) se německá média mají na čem "popásat". Čerstvě zvolená poslankyně zemského sněmu v Dolním Sasku, Christel Wegenerová, se totiž v interview pro televizi ARD nechala (14.2.) slyšet, že Stasi byla vlastně docela v pořádku, a že "až bude vytvořena nová společnost, bude potřeba nějaký podobný orgán, který bude chránit stát proti oslabování zevnitř". Obhajovala také postavení berlínské zdi jako nutné, pokud se mělo "zabránit západním Němcům levně nakupovat v NDR" .

Je víceméně lhostejné diskutovat, v čem a nakolik měla tato politicky nepříliš zkušená 60letá zdravotní sestra vlastně pravdu, a kde se mýlila zcela nebo zčásti. Její vystoupení ovšem posloužilo doslova jako "rudý hadr" pro německou veřejnost, jako důkaz, nakolik je "za líbivou fasádou Gysiho a Lafontaine temná špína" (H. Knabe, ředitel Památníku obětem Stasi v Berlíně, pro Spiegel).

Věc má pikantní pozadí - Wegenerová je členkou DKP (Německé komunistické strany), nikoliv tedy členkou LEVICE, a na kandidátku se dostala díky vzájemné spolupráci DKP a LEVICE, typické zejména pro západní část Německa. Frakce LEVICE v dolnosaském zemském sněmu ji promptně (18. 2.) vyloučila a vyzvala ke složení mandátu, a vztahy mezi oběma stranami se značně přiostřily (někteří představitelé LEVICE hovoří o DKP jako sektě, která by se měla rozpustit, z DKP zaznívá naopak volání po "očistě" levice).
Takový vývoj se pravici, ale i části SPD náramně hodí - v době, kdy ve spolkovém sněmu probíhá souboj o vojenskou anagažovanost Německa v Afghánistánu, kdy se v Hessensku vyjednává o podpoře LEVICE pro zemskou vládu SPD, kdy jsou doslova za dveřmi (24. 2.) volby v Hamburku. Gregor Gysi proto reagoval na výroky Wegnerové (ještě pár podobných perel ve stylu, který dobře známe i u nás, přidala, když ji náhle začala navštěvovat média) nedůvěřivě: "Nemůže být tak hloupá, aby nevěděla, že nás tím před volbami v Hamburku poškodí. To znamená, že nás chtěla poškodit. A to je komické a (... ) připomíná to (...) Úřad na ochranu ústavy" (Tagesspiegel).

Bohužel se na základě svých zkušeností s českou levicí i "levicí" obávám, že nemá pravdu, a spolkovou politickou policii přeceňuje. Někteří lidé, kteří se hlásí k levici, si totiž takové postoje pěstují - a nepochybně si myslí, jak tím levici pomáhají. Rozhodně na tom nevidím nic komického, spíš mne to bolí.

18. 2. 2008 Jiří Hudeček