Z náměstí se pak vydali pochodem na Klárov před úřad vlády, kde zhruba po hodině protest ukončili zpěvem Internacionály.
Účastníci akce se hned na jejím počátku dostali do drobné potyčky s aktivistou Janem Šináglem. Šinágl si přinesl americkou vlajku, nahrával proslovy a tvrdil, že je novinář.
Stoupenci komunismu vystrkali z davu i mladého muže, který vykřikoval hesla proti nim. Průvod doprovázely policejní hlídky, přítomní policisté však nijak nezasahovali.
Na demonstraci se objevily rudé vlajky Komunistického svazu mládeže i několik transparentů s nápisy "Pryč s ODS", "Proameričtí vládní vlastizrádci, k demokracii také referendum patří" a "Stát, který nechce zajistit bezplatné školství a zdravotnictví, potřebuje razantní změnu".
Řečníci chválili výdobytky socialismu
Ve stejném duchu se nesly i projevy řečníků, které přítomní přerušovali skandováním "hanba vládě", "žádnou základnu" a "místo zbraní, štítů statisíce bytů".
Podle předsedkyně pražské KSČM Marty Semelové v Česku nikdy komunismus nebyl. Ale i za minulého režimu měl každý bezplatná studia a zdravotnictví, práci a sociální jistoty, uvedla v projevu.
Komunistický poslanec Václav Exner v narážce na Šináglovu vlajku poukázal mimo jiné na to, že je "i pro nás" symbolem nezávislosti a svobody, ne tak americká administrativa. "To, že vláda Mirka Topolánka skončí, je jisté," zdůraznil Exner.
Oponenti komunistům připomínali oběti minulého režimu
S komunisty nesouhlasilo několik mladých lidí. "Máte na svědomí milióny mrtvých," křičel jeden z nich ke shromáždění ze schodů Rudolfina. Blízko úřadu vlády zase stála skupinka s papírem, na němž bylo napsáno "Nikdy více Vítězný únor".
Komunisté se sešli v den výročí komunistického převratu v roce 1948. Prezident Edvard Beneš tehdy přijal demisi 12 nekomunistických členů vlády a zároveň jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Gottwalda. Československo se prakticky dostalo do područí Sovětského svazu. Etapa započatá takzvaným Vítězným únorem skončila na podzim 1989.
Prezident varoval před opakováním "Vítězného února"
Prezident Václav Klaus na pondělním vzpomínkovém shromáždění na Pražském hradě při příležitosti 60. výročí komunistického převratu varoval před opakováním podobných událostí v budoucnu.
Určitě podle něho nevzejdou ze stejné ideologie, která vedla ke komunistickému převratu v roce 1948. Klaus je však přesvědčen o tom, že s ní budou mít i přes jiný název a některé odlišné vnější znaky shodnou podstatu.
"Budou mít líbivou, patetickou, jednotlivce přesahující, na první pohled ušlechtile znějící, ve jménu dobra člověka či pokroku vystupující myšlenku a její stoupenci budou mít sebevědomí tvrdit, že je pro její realizaci oprávněné člověka a jeho svobodu obětovat," varoval prezident.
Novinky, 25. 2. 2008, 19:11