Jakmile soud svůj verdikt doručí stranám sporu, stane se pravomocným a KSM už dále nebude moci oficiálně fungovat. Může sice ještě podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, což prý vedení KSM míní udělat, to ale nemá odkladný účinek na včerejší rozhodnutí městského soudu.
Ministerstvo předloni rozhodlo o rozpuštění KSM pro jeho program, v němž občanské sdružení na bázi politické strany uvádělo, že se bude snažit o „odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a o jeho nahrazení vlastnictvím společenským“.
Právě tato část programu KSM vadila i soudu. „Žalobce (KSM) rozporoval právo občanů na soukromé vlastnictví a to je přitom součástí jednoho z článků Listiny základních práv a svobod,“ podotkla předsedkyně senátu Naděžda Řeháková. Souhlasila s názorem ministerstva, že KSM svou činností porušoval zákony i ústavu. „A soud vychází z toho, že nežijeme v anarchistické, ale v parlamentní společnosti, kde ústava a Listina základních práv a svobod platí,“ dodala soudkyně. „Stojíme si za tím, že KSM neporušil žádný zákon ani Ústavu ČR a ani k tomu nevyzýval,“ řekl po rozsudku předseda KSM Milan Krajča. Doplnil, že sdružení využije všech právních prostředků k tomu, aby mohlo fungovat. O případné změně názvu, která by mu dovolila dále legálně působit, zatím neuvažuje.
Totéž podle něj platí i pro případné založení samostatné politické strany. „Většina našich členů už v jedné straně je,“ nezastíral Krajča spojení mladých komunistů s jejich staršími kolegy z KSČM.
Jestli „není čistota registrace“ KSM, může se tato organizace zaregistrovat nově, uvedl pro Právo místopředseda KSČM Jiří Dolejš. „Pokud jde o vlastnická práva, tak jsme opakovaně radili KSM, aby jasněji vyjádřil respekt k rovnosti vlastnictví včetně soukromého,“ prohlásil. „Jestli ale byla při rozhodování soudu politická motivace, tak je to špatné,“ dodal Dolejš.
Na protizákonnost KSM upozorňuje i předseda dočasné senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM Jaromír Štětina (za SZ). „Tam je velmi mnoho důkazů o tom, že existuje finanční, materiální, personální a ideologická unie mezi KSČM a zakázanými mladými komunisty,“ uvedl Štětina.
Právo, 20. 3. 2008, (rav, gö)
Mladí komunisté podají stížnost proti zrušení organizace
Komunistický svaz mládeže (KSM) podá kasační stížnost na rozhodnutí Městského soudu v Praze. Novinářům to dnes řekl předseda KSM Milan Krajča. Soud ve středu rozhodl, že ministerstvo vnitra rozpustilo oprávněně organizaci, jejíž postoje považuje za protiústavní. Sjezd KSM, který se o víkendu konal v Praze, se proti rozhodnutí ministerstva postavil.
Krajča dnes uvedl, že na podporu KSM se postavili občané a řada politiků a organizací, včetně mezinárodních. Petici proti rozpuštění KSM prý podepsalo několik tisíc lidí. Solidaritu vyjádřili poslanci národních parlamentů, Evropského parlamentu i Světová federace demokratické mládeže, vyjmenoval Krajča.
„My se domníváme, že rozhodnutí ministerstva vnitra i městského soudu je neoprávněné a argumentace, kterou použily, je skandální,“ vysvětlil předseda. Zpochybnil argumentaci soudu, že KSM usiluje o změnu soukromého vlastnictví výrobních prostředků na vlastnictví společenské. Podle Krajči je to požadavek legitimní, kromě komunistů ho má i řada socialistických a sociálně demokratických stran. Zrušení KSM může být zneužito proti KSČM nebo komukoli, kdo hájí sociální zájmy občanů, varoval Krajča.
KSM organizuje rovněž petici proti americké radarové základně v Česku, získala již 150.000 podpisů. To podle Krajči dokládá, že vláda Mirka Topolánka jedná proti vůli většiny občanů.
Mladí komunisté na sjezdu zvolili orgány KSM, dvacetičlennou ústřední radu a obměnili vedení. O změně názvu nediskutovali, nynější název organizace podle nich plně vystihuje jejich poslání.
ČTK, 23. 3. 2008