Ransdorf, nový spojenec ČEZ

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Hospodářské noviny, Vydáno dne: 28. 03. 2008

Je to netradiční spojení. Nejziskovějšímu podniku v zemi, energetickému gigantu ČEZ, pomáhá prosadit jeho zájmy na evropské půdě jeden z nejlevicovějších českých politiků, komunistický europoslanec Miroslav Ransdorf.

Ransdorf se v Evropském parlamentu snaží prosadit šest drobných, ale důležitých změn v kontroverzním návrhu na liberalizaci energetiky. Evropská komise chce touto cestou prosadit povinné oddělení výroby a přenosu elektřiny a ČEZ potřebuje hájit své zájmy.

Právníci ČEZ poradili

"Ano, před několika týdny jsem k takzvanému třetímu energetickému balíčku podal svůj vlastní, relativně technický pozměňovací návrh," řekl Ransdorf.

V Evropském parlamentu zastává vlivnou funkci místopředsedy Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Svůj návrh psal dohromady s právníky ČEZ a pro běžného smrtelníka je text v podstatě nesrozumitelný. Jeho hlavním smyslem je (velmi zjednodušeně řečeno), aby velké firmy jako ČEZ mohly lépe prodávat elektřinu v cizině a aby vznikla celoevropská přenosová soustava, která jim usnadní obchody a ušetří peníze.

Podle Ransdorfa jde o vytvoření "skutečně fungujícího jednotného trhu s elektřinou, ze kterého nakonec budou profitovat hlavně spotřebitelé".

O otevření trhu s elektřinou a plynem se letos v Bruselu svede několik urputných bitev. Vyvrcholit by měly právě při hlasování v Evropském parlamentu.

Nonstop lobbing

Pro ČEZ je letošní bruselské dění mimořádně zásadní: projednává se totiž hned několik klíčových návrhů, které mohou firmě přinést miliardy - anebo ji o ně naopak připravit. I proto se ČEZ zatím jako jediná česká firma snaží v srdci unie soustavně lobbovat za svoje zájmy.

Bývalý český velvyslanec v Belgii Karel Lukáš působí v Bruselu už řadu let jako lobbista ČEZ na plný úvazek. "Letos se rozhodují dvě věci, které pro nás mají zcela zásadní význam. Kromě liberalizačního balíčku jsou to samozřejmě energeticko-klimatické návrhy. A do obou se snažíme prolobbovat dílčí změny, které jsou pro nás důležité," říká Lukáš.

K energeticko-klimatickému balíčku má firma celou řadu výhrad, zejména jí vadí to, že by od roku 2013 měla povinnost si všechny emisní povolenky kupovat v aukci. To by znamenalo nárazové obrovské miliardové investice. Chce proto prosadit návrh, aby v energetice stejně jako v jiných sektorech aukce nabíhaly postupně. Totéž chce na evropské půdě prosadit i česká vláda. "ČEZ je ze 70 procent státní firma. V tomto smyslu zájmy ČEZ reprezentují zájmy státu," vysvětlil vládní motivaci během evropského summitu premiér Mirek Topolánek.

Za zájmy ČEZ jezdí do Bruselu orodovat i sám generální ředitel Martin Roman, který se v posledních měsících sešel s několika evropskými komisaři.

Firma také na konec roku chystá v Bruselu velkou společenskou akci, které by se měl zúčastnit jak český premiér Mirek Topolánek, tak portugalský šéf Evropské komise José Manuel Barroso. "Snažíme se, aby náš hlas a náš názor byly slyšet. Takhle to tu dělají všechny velké firmy. Jen z Česka jsme tu zatím v podstatě jediní, a tak občas nereprezentujeme jen sebe, ale celý český průmysl," říká Lukáš.

ČEZ chce také zalovit v miliardami nacpaných fondech EU. Už proto podala několik projektů, ve kterých žádá o peníze na proškolování zaměstnanců svých telefonních center.

Hospodářské noviny, Brusel, 27. 3. 2008