V KSČM se před sjezdem ozvalo volání po únoru 1948

Autor: administrator <secret(at)sds.cz>, Téma: 11. Nezařazeno - tisk, Zdroj: Právo, Vydáno dne: 28. 04. 2008

Stoupenci konzervativního křídla KSČM čeří vodu před květnovým VII. sjezdem. Požadují návrat k politice zahájené v únoru 1948 a chtějí se vypořádat s „buržoazním parlamentarismem, s revizionisty a reformistickými korouhvičkami“ v KSČM.

„Zájmy demokratické většiny uhájí jen důsledná, rozhodná, iniciativní politika, jež triumfovala právě před 60 lety,“ uvádí se ve výzvě, kterou má Právo k dispozici. Výzvu podpořili v polovině dubna účastníci konference okresních výborů Praha 1, 6 a 7, Praha-východ, Mladá Boleslav a vedení Komunistického svazu mládeže. Chtějí jí oslovit delegáty sjezdu v Hradci Králové.

„Je to stanovisko výrazně menšinové. Na sjezdu může zaznít mnoho výzev, ale jen některé budou přijaty. Je mi blízké čínské pořekadlo, že květiny kvetou, ale jen některé voní,“ reagoval pro Právo šéf KSČM Vojtěch Filip.

Poslanec Černý: Jsou to nesmysly

Stejný názor má i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. „Jakákoliv iniciativa o návratu zpět šanci nemá,“ řekl Právu. A přidal se i místopředseda poslanců Alexander Černý: „Jsou to nesmysly, kterými je zbytečné se zabývat.“

Jakýkoli návrat do minulosti považuje za hrubý omyl poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová. „A ti, kteří po něm volají a chtějí zakonzervovat chyby minulosti, nejčastěji za tyto chyby nesou odpovědnost,“ uvedla.

Senátor Vlastimil Balín soudí, že kdyby se někteří členové s tak velkou vehemencí věnovali programovým dokumentům, udělali by mnohem lépe. „Vyvolávají dehonestační tendence ke KSČM,“ dodal.

Balín byl nyní pozván na výkonný výbor KSČM, který se chce zabývat jeho „mediálním vystupováním“ v souvislosti s prezidentskou volbou. Balín, který opakovaně volil Jana Švejnara, však pozvání odmítl s tím, ať se raději zabývají autory výzev k „bolševizaci” strany.

Právo, 25. 4. 2008, Jitka Götzová