Plenární zasedání ÚV KSČ skončilo, dohasínají úvahy o tom, co se tam stalo, i o tom, co se tam nestalo bohuel a co se nestalo bohudík. A proč se tam nestalo nic tak podstatného, abychom u nemuseli volat po zárukách socialistické demokracie a po činech, které by nás postrčily k uskutečnění pětiměsíčních nadějí.
Jakou morální váhu mají demokratická usnesení a provolání, pro ně zvedali na plenárním zasedání beze studu ruce lidé, kteří jetě před pěti měsíci odhodlaně prosazovali říznou osobní diktaturu? Ty ruce se před týdnem zvedaly pro něco, co pro ně bylo jetě před půlrokem zločinem proti straně. Přetvařují se, nebo se přetvařovali tehdy. Lidé tu přetvářku vidí - a znovu ztrácejí důvod věřit v opravdovost výzev a prohláení.
Vnucuje se mylenka, e u nás neskončí přetvářka lidí, dokud budeme trpět přetvářku slov. Protoe slova, která se přetvařují, matou pojmy, odvádějí od podstaty a brání skutečnému poznání věcí. Na cestě k obrodě celé společnosti stojí tato slova jako zátarasy. Která jsou to slova, je se tak nebezpečně přetvařují?
Prvním je slovo deformace.
Vechny obludné rozpory mezi teorií a praxí, mezi slovem a činem, mezi pravdou a lí, justiční vrady ve jménu spravedlnosti, brutalita ve jménu lidskosti, diktatura nedouků ve jménu vědy, proměna bytostně humanistického a demokratického hnutí v nástroj zvůle a osobní diktatury, to vechno se pokrytecky halí do slova deformace. Ale u není čas na přetvářku slov. Musíme vědět a vidět, e ona deformace byla záludná, nezákonnými a policejními prostředky vnucená destrukce strany zevnitř a shora. Byla to faktická degradace strany jako celku za kamufláí slov, je se rozela se svým významem. Ona deformace je v podstatě morální degenerace několika desítek lidí, kteří se zmocnili absolutní vlády nad půldruhým milionem členů strany a nad čtrnácti miliony občanů tohoto státu. V této nahé podobě to je fakt otřesný. Ale chceme-li věci napravit, přestaňme tento pobuřující stav nazývat nevinným slovem deformace!
Jeden a půl milionu lidí má červenou kníku, je jim byla symbolem veho velkého, zač stojí ít i umírat. Obětovali straně své mylení, energii a nezřídka i soukromý ivot a zdraví v přesvědčení, e slouí astné budoucnosti vech. Marxovo učení od nich poadovalo znalost a logické mylení. Chtěla je po nich i jejich strana. Do Února. Potom vak začalo období víry a disciplíny. Jako v církvi, kterou potírali jako zosobnění tmářství. A vnitřní vývoj uitečného člena strany vyvrcholil ve fanatismu, který je vdycky, vude a za vech okolností hlavní oporou despotů. Pak u pochybnost byla znakem rozkolísanosti, jiný názor byl poznávacím znamením nepřítele. Zůstala jen fanatická víra.
Kolem téhle tragédie statisíců naich oklamaných a podvedených spoluobčanů bychom měli chodit po pičkách. S trpělivostí, která má své meze dané základním ivotním zájmem větiny.
Ti oklamaní, jejich jménem a za jejich zády hrstka despotů zavedla stranu na scestí, jsou povinni vidět, co neviděli před rokem. Jsou povinni dopomáhat k tomu, aby jejich strana ze sebe setřásla mluvky, diletanty a demagogy a aby se zase stala sama sebou, stranou svědomitých, tvořivých a pracovitých lidí, pro ně slovo demokracie není kyselým jablkem, do kterého se musí chtě nechtě kousnout.
Pro takovou obrodu u udeřila dvanáctá. Pro odklady není omluva. Ani ve slově deformace.
Druhým zaklínadlem, neméně nebezpečným, je pozoruhodná kombinace tří slov: chyby a nedostatky. Ale hned za ní následuje povinně - podle zavedeného rituálu - deklarace úspěchů. Dokazují se srovnáváním dneních čísel s čísly vhodně vybíranými ze statistik starých třicet let. O dnením světě a o tom, co svět dokázal za těch třicet let, se vak cudně mlčí. A předevím se za clonou chyb a nedostatků, ale také úspěchů schovává základní skutečnost, e ádný reim na světě nemůe existovat dvacet let, ani by vykonal alespoň něco pozitivního. I pro nejneschopnějí vedení státu existuje minimum pozitivních činů, pod ně nemůe jít a o nich nemá právo hovořit jako o zásluhách a úspěích, protoe jsou minimální povinností. Abychom zjistili, jaké je objektivní právo hovořit o úspěích, musíme se podívat rovnou do očí aspoň několika základním skutečnostem.
Nesmí to být ovem zneváení obětavé práce lidí, kteří poctivě a v dobré víře ukázněně plnili příkazy a směrnice v upřímném přesvědčení, e i kdy za ně myslí strana, myslí dobře. Řadoví členové strany a řadoví občané mají právo na subjektivní omyly. Toto právo ztrácí jenom ten, kdo si na sebe bere odpovědnost za výkon veřejné funkce.
Nejde tedy o subjektivně poctivé členy strany, ale o ty, kdo se bez dostatečné kvalifikace odborné a morální zmocnili vlády nad stranou a nad celým státem. O ty, kdo svévolně usměrňovali proud národních schopností, práce a bohatství. Pokusme se tedy kadý pro sebe o pravdivou odpověď na několik otázek:
A pak tedy otázka rozhodující: Znamená uplynulých dvacet let ve své výslednici úspěch, či neúspěch? Způsobily nynějí stav věcí jenom chyby a nedostatky, nebo to byla neschopnost a zvůle diktátorů? Myslící občany schopné odhalovat jejich obludný podvod na straně i na veřejnosti označovali za rozvratníky a nepřátele. Dělnickou třídu degradovali na údernou pěst své vlastní, osobní moci. Pracující inteligenci vzali na milost, ale vyhradili si právo určovat, koho tím myslí. Jejich soudy byly úměrné jejich vlastní mentální kapacitě.
Ale copak je moné ignorovat dvacet let skutečnost, e Československo je státem československých občanů? Jenom oni mají právo soudit, co je úspěch a co úspěch není. Dovedou prominout nedopatření, to jest chyby a nedostatky. Ale zvůli bezcharakterních diletantů u nestrpí.
V naem povědomí jsou u mnoho let dvě slova, která prokazatelně prodlouila éru osobní diktatury. Slova stejně oidná jako pohádkové mha za mnou, mha přede mnou. Jsou to slova kult osobnosti.
Archivy jsou dosud tajné, i kdy má veřejnost u dvanáct let právo vědět, co se tehdy skutečně stalo a kdo vmanipuloval společnost do protispolečenských zločinů. Nedá se jetě shrnout vechna tragika systému, který ve společnosti nenechal kámen na kameni, který ve jménu socialismu zabíjel socialismus, který ve jménu vyího stupně demokracie likvidoval demokracii.
Pravda o tomto zrůdném systému by byla musela u před dvanácti lety stačit k tomu, aby se odstranila zvůle, násilí i násilníci v roli vůdců národa. Ale pravda se tehdy zahalila do pokryteckých slov kult osobnosti. A dvanáct let trvají pokusy zachovat oponu těch dvou slov nad obdobím, je svýmpravdivým obrazem musí zburcovat svědomí kadého člověka, pokud je člověkem.
Dalí nebezpečná kamuflá je vystavěna z pravdivé, a přece nebezpečné věty: Strana je nejprogresivnějí silou v tomto státě.
Tady musíme rozeznávat naprosto přesně, co je skutečným obsahem slova strana. A nesmíme přitom zapomenout, e monopol moci v rukou malého počtu lidí se podnes nezměnil.
Ale okresní konference KSČ v předjaří prokázaly upřímné vlastenectví, progresivitu, poctivost a odpovědnost větiny řadových členů. Prokázaly právě u nich mimořádnou míru politické a občanské zralosti a v mnoha případech i moudrosti bezesporu státnické. Ti lidé hovořili spontánně a nikdo jim jejich projevy nepsal. Mluvili nejen gramotně, ale s vynikající přesvědčivostí. Prokázali, e by dovedli ít a pracovat pro stát chytrých, vzdělaných a čestných lidí.
Měli jsme tehdy monost srovnávat inteligenci, míru odpovědnosti a vyjadřovací schopnost u řadových členů a u jejich nedávných představitelů. Bylo to srovnání zahanbující. Kdo to o nás rozhodoval dvacet let!
Pět měsíců se projevuje obrodný proud, do ledna umlčovaný ve straně i mimo ni. A pak tu je květnové zasedání ústředního výboru, na něm se v podstatě odehrál boj nerozhodný a nerozhodnutý. Proč jetě takový boj? Proč u ne konsolidovaná síla v souladu se skutečnou stranou a s miliony plnoprávných občanů tohoto státu, ji si včerejí diktátoři dovolili označovat degradujícím a odlidujícím slovem masa!
Pět měsíců sledujeme s úzkostí projevy jednotlivců, srovnáváme jejich slova z ledna, března a května. Snaíme se poznat, kdo se kam přiklání. Jsme i v červnu bezmocní proti těm, kdo se za dvacet let zmocnili rozhodujících míst a mají dost nehoráznosti, e neodcházejí. Předstírají progresivitu. Předstírají ji za kamufláí slov. Ale nemohou předstírat charakter a moudrost, kdy dokázali, e nejsou ani charakterní, ani moudří.
Snad jsou mezi nimi i lidé poctiví, ale hloupí. Vědí o své neschopnosti, ale drí post a jsou k smíchu, pokud nejsou k pláči.
Jsou tam nepochybně i lidé nadprůměrní, kteří do letoního ledna obhajovali scestnou koncepci. Nechápou, e nemají právo hájit dnes to, co zásadně potlačovali. Dokud neuslyí vrabce zazpívat slavičí píseň a slona zatěkat, a proboha netvrdí, e prodělali vývoj a e jsou schopni slouit! Mohli by jenom posluhovat - a číhat na příleitost.
Tento stát přece není odkázán na pár desítek lidí! Má jich čtrnáct milionů! Má si odkud vybírat. U neunese lidi, kteří zapomněli, e politik bez koncepce je jenom politikář a e politik s koncepcí má právo rozhodovat jenom tak dlouho, dokud je schopen svou koncepci obhájit logickými argumenty a ničím jiným. Musí odejít s dobou, kterou vytvářel a která doila. Nedokáe to jenom malý člověk. Ale ten nemůe ztratit právo na vedoucí postavení, protoe to právo nikdy neměl. Jestli ve funkci přesto zůstává, dopoutí se vědomého zneuití trpělivosti a lidskosti občanů tohoto státu.
Vinou těchto včerejích lidí nedalo vedení strany záruky, e demokratizace spěje k demokracii. Nemá za sebou ani první, základní čin: vyřazení a izolaci lidí, kteří se provinili. Nerozhoduje, zda jejich proviněním je přemíra ctiádosti, hloupost, chytráctví, pokrytectví, předstírání nebo zločiny proti lidskosti. Vechny tyto vlastnosti jsou pro existenci a vývoj socialistického Československa stejně nebezpečné. Podemílají základy společnosti a rozleptávají kořeny fungujícího státu. Hubí ná stát, stát čtrnácti milionů občanů. Je jich jenom několik stovek, ale nedovedou si zvyknout na to, e se státem se nedá hospodařit jako se soukromým záhumenkem.
Buď bude strana schopna zbavit se vech, kdo se provinili patným charakterem nebo průměrným, a dokonce invalidním mozkem, a dosáhne toho, e vedení bude jako celek aspoň tak progresivní jako dobrý milion členů, tedy strana sama - a teprve pak bude mít Komunistická strana Československa morální právo ucházet se o vedení státu k socialistické demokracii, anebo budou inspirátoři a odhodlaní (dokonce na vechno odhodlaní) zastánci protisocialistického a protistranického reimu osobní moci dál paralyzovat úsilí progresivní části ÚV. Budou dál blokovat vnitřní obrodu strany a státu. Budou dál odvádět větinu tvořivé energie do slepé ulice pozičních bojů, zneuívajíce velkých mylenek i velkých jmen, jako to dělali dvacet let. Budou se dál schovávat za rituál sebekritiky, za kouřovou clonu řečí o úspěích, i kdy byly chyby a nedostatky. Budou dál odsuzovat deformace, je byly destrukcí, degradací a degenerací. Budou dál vyhlaovat demokratizaci, aby mohli dál hubit demokracii. Budou dál krýt politické zločiny proti lidem, proti straně a proti občanům tohoto státu řečmi o kultu osobnosti.
To vechno budou dělat, zaklínajíce se Marxem, Engelsem a Leninem před tváří světa a zaklínajíce se Stalinem a říznou StB před svým mrtvým svědomím.
Ale musíme vědět, e tito lidé dnes u vědomě brání přirozenému vývoji, jaký poaduje větina, tím provokují extrémy zleva i zprava k neustálým střetáním, je zneklidňují celou společnost a vyvolávají pocit nejistoty. Ke svým starým vinám, o kterých vědí mnohem víc ne my, připojují před tváří veřejnosti zcela bezostyně novou. Musí opravdu po nich přijít potopa?
Tento měsíc, červen devatenáct set edesát osm, rozhodne. Komunisté na esti tisících schůzích - a to je nesporná a úctyhodná síla - budou volit kandidáty a volitele sto dvaceti členů nejvyího shromádění vládnoucí strany. Budou muset volit s vědomím, v jaké době a k jaké práci vybírají své mluvčí. Vědí, e na konsolidaci ČSSR na skutečně socialistických základech, na vytvoření demokratického státu bez politických a hospodářských desperátů mohou stačit jenom nejlepí mozky podepřené nespornými charaktery.
Budoucí tvář ÚV je v rukou jednoho a půl milionu lidí. Mají monost i povinnost dokázat svou věrnost idejím, svou progresivitu, svou skutečnou schopnost zvolit sto dvacet lidí, kteří nemění barvu, kteří nemají zapotřebí dokazovat svou příli čerstvou nebo příli matnou pokrokovost, vlastenectví a věrnost socialismu, protoe to vechno u dokázala léta jejich ivota. Veřejné schůze strany za pět měsíců prokázaly, e takových lidí je dost. Jediné, co jim dosud chybělo, byla nomenklatura, onen kastovní punc komunistů Ia kategorie, kteří měli osudy strany i osudy státu v rukou dvacet let. Ale musíme v červnu 1968 vědět, e nomenklatura byla vytvořena jako klíč k systému spolehlivých koleček stalinského mocenského stroje. Dodnes nebyla nomenklatura zruena. Červnové okresní konference mají monost a také povinnost volit nejlepí z nejlepích, bez ohledu na nomenklaturu.
Před volbou - má-li vést k jednoznačné nápravě veřejných věcí - musí strana předevím rozmetat clonu příli milosrdných, matoucích a zavádějících slov. Jenom celá pravda otvírá monost celé nápravy a celé obrody. Kadý člen strany musí v červnu proít svou hodinu pravdy. Ne vysloví jméno, ne zvedne ruku, musí v sobě najít sílu nazvat si věci pravým jménem, uvědomit si, co je třeba udělat a kdo je schopen to udělat pro něj a jeho jménem, komu můe, smí, a pak také musí dát důvěru.
U v červnu se rozhodne, kam strana vykročí v září a zda tímto zářijovým krokem dá občanům tohoto státu dost důvodů, aby jí do přítích let svěřili osudy své i osudy Československa. Protoe po volbách delegátů a po sjezdu přijde brzo chvíle, kdy budou o svých představitelích v nejvyím zákonodárném shromádění rozhodovat vichni plnoprávní občané tohoto státu. Ústava jim dává právo této konečné, rozhodující volby.
A ústava platí pro vechny.
Mladá fronta, 9. 6. 1968, Jiří Hanzelka