Nebude-li pršet, nezmoknem…

Autor: Ladislav ®Žák <(at)>, Téma: 02. Články, statě, projevy, Zdroj: Britské listy, Vydáno dne: 17. 06. 2008

Při velice opatrných komentářích k referendu o další podobě EU v Irsku jsem se dozvěděl zajímavou úvahu. Stav je prý takový, že když bude ošklivé počasí, tak vlažní příznivci další integrace k urnám nepřijdou a jazýček vah se může naklonit ve prospěch odpůrců, kteří obecně bývají vždy poněkud „nepromokavější“ než zastánci stávajícího trendu vyjádřeného v tomto konkrétním případě Lisabonskou smlouvou.

Asi jsem zbytečně podezřívavý, ale nemohu se ubránit dojmu, že pokud něco tak údajně zásadního pro budoucnost EU, jako je ratifikace Lisabonské smlouvy, závisí od něčeho tak vrtkavého a nepředvídatelného, jako je počasí v Irsku dne 12. června 2008, pak asi není něco úplně v pořádku. Přemýšlel jsem, proč je to tak, a přitom jsem na Seznamu.cz hledal počasí v Evropě. Žádné irské město jsem tam nenalezl a tak mi došlo, že je to asi z hlediska reálných mocenských zájmů jedno. Jinými slovy, „je to takovej humbuk pro lidi“, jak říkával Václav Kopecký. Mocným na tom prostě nezáleží. Protože, kdyby na tom záleželo, tak by tu byl jiný systém schvalování a jiný tah na branku.

Je proto celkem lhostejné, zda vyhrají promokaví nebo nepromokaví, pro nebo proti, ti na Lisabon nebo ti na Bělehrad, kočka dírou nebo pes oknem. Zbývá se ptát komu a na čem vlastně záleží a kdo představuje to, čemu se říká ovládající zájem.

Jde přece jen o to, umět se přidat…

Britské listy, 16. 6. 2008, Ladislav Žák