Prohlášení přípravného ústředního výboru Československé sociální demokracie o zásadách a cílech obnovené strany z června 1968. Čtení více než zajímavé. (mn)
- Československé sociální demokracie existuje, nejedná se tedy o její zakládání, ale o obnovu její činnosti. Její sloučení s KSČ bylo v rozporu s organizačním řádem, nebylo provedeno sjezdem, neodpovídalo vůli většiny členů. Je stále členem Národní fronty a i zde jde pouze o obnovu činnosti a nikoliv o nový přístup. Vyřazení Československé sociální demokracie z politického života a později perzekuce jejích členů jsou jednou z deformací minulých let a tvoří současně jednu z příčin, které tyto deformace umožnily. Teprve nyní se strana může znovu hlásit k životu a obnovit svou činnost. Vychází prozatím ze svého posledního programu, i když je si vědoma, že po dvaceti letech potřebuje úpravu. Program nový politický, hospodářský atd. potřebuje určitou dobu a je záležitostí sjezdu strany. Proto dále uvedené body jsou pouze shrnutím hlavních zásad, kterými se strana bude řídit, takže nejde o podrobný program. Dále uvedené hlavní myšlenky budou postupně rozvíjeny.
- Strana hodnotí s obdivem obrodný proces zahájený KSČ a plně jej podporuje. Zejména si při tom váží osobní statečnosti těch, kteří jej zahájili a dále provádějí v čele s A. Dubčekem. Vedoucí úloha KSČ je v tomto směru nepopiratelným faktem.
- Československá sociální demokracie bude ze všech sil rozvíjet demokratický socialismus. Demokracie v našem životě musí umožnit diskusi, kritiku a výměnu osob i názorů na půdě Národního shromáždění, dalších zastupitelských orgánů a výkonné moci státu, a to bez katastrof. Pojem socialistické beztřídní společnosti je podle názoru strany neoddělitelný od demokracie, humanismu, občanských svobod a tolerance. Tyto hodnoty musí být zaručeny ústavou a zákony, také však politickou praxí.
- Znárodnění výrobních prostředků, jehož se strana sama aktivně zúčastnila, je trvalou vymožeností a předpokladem pro odstranění jakéhokoliv vykořisťování člověka a pro vznik skutečně socialistické a vědomě beztřídní společnosti.
- Je celonárodní potřebou, aby obrodný proces, který KSČ zahájila, probíhal i nadále za jejího iniciativního vedení, ale i za aktivní součinnosti celé veřejnosti, která musí vývoj v tomto směru kontrolovat a zajišťovat. V tom je v současné době jeden z hlavních úkolů sociální demokracie, nikoliv v boji o moc.
- Další rozvoj společnosti spatřuje sociální demokracie v organizování veřejné politické kontroly státní moci a hospodářského života, a zejména v co nejširším zavádění samosprávy v hospodářství, vědě, umění atd. Je to v této etapě jediná možnost získat všechny pracující k aktivní činnosti opřené o důvěru.
- Forma voleb musí obnovit důvěru v jejich funkci.
- Jsme bezvýhradně pro myšlenku federalizace jako výraz rovnoprávnosti obou národů našeho státu, a souhlasíme proto s opatřeními, která se v tomto směru připravují. Jsme přesvědčeni, že jenom federalizace povede v úzké spolupráci Čechů a Slováků ke společným cílům ve společném státě. Budeme plně podporovat i zabezpečení svébytnosti všech národností žijících u nás.
- Sociální demokracie vznikla jako strana dělnická a dobře si uvědomuje úlohu dělnictva ve svém dalším životě. Jsme přesvědčeni, že obnova činnosti strany nejen nemůže tříštit jednotu pracujících, jak dělníků, tak zemědělců, ale že je naopak jedinou cestou k vytvoření jednoty vyšší, nikoliv mechanické, ale jednoty spojující jejich společné úsilí v mnohosti zájmů nikoliv již antagonistických. Devadesátiletá tradice strany byla vždy pokroková a zůstane pokroková i v budoucnu. Obavy z možnosti vzniku protisocialistické platformy v důsledku obnovy činnosti sociální demokracie jsou nepodložené, liché a svědčí o naprostém nepochopení ducha strany, jejích členů a její historie. Kromě toho existovala sociální demokracie vždy i ve spolupráci s dělnickými stranami evropskými, což samo o sobě vylučuje vznik jakýchkoliv reakčních tendencí ve straně. Současně ovšem strana vždy postupovala v plném souladu se svými cíli, nikdy k jejich uskutečňování nevolila prostředky, které by s nimi byly v rozporu, vždy odpovídaly morálním zásadám, strana se nikdy neuchylovala k demagogii, držela slovo a za nejvlastnější cestu k cíli považovala dialog, argument, volby, a nikdy nátlak, moc či dogmatický názor skupiny lidí. Vždy se snažila, aby i cíl i prostředky byly vytvářeny celou stranou.
- V době vědecké a technické revoluce je další vývoj demokratického socialismu možný jen v nejužší spolupráci a vzájemném porozumění s inteligencí. Proto sociální demokracie již není stranou výlučně dělnickou, ale klade si za cíl sloučit tvůrčí schopnosti všech vrstev obyvatelstva, a zejména dělnictva a inteligence. Váží si přínosu inteligence ke společnému dílu, chce její zájmy stmelit se zájmy dělnictva ke společnému cíli, jímž je socialismus, demokracie a svoboda. Úloha inteligence v našem životě musí být vyjádřena i v jejím společenském a hmotném postavení.
- Jednotu samostatného a nezávislého odborového hnutí pokládáme za nedotknutelnou, protože je v nejvlastnějším zájmu pracujících i při společenském vlastnictví výrobních prostředků. Budeme ji proto ze všech sil podporovat.
- Za základní článek naší společnosti pokládáme rodinu a za její pilíř považujeme ženu. Vycházíme z plné rovnoprávnosti ženy a muže ve všech úsecích života, budeme však dbát o to, aby byla skutečná, to jest, aby rozhodnutí ženy o vlastním osudu, a tím nepřímo i o osudu rodiny, a zejména dětí neplynula jen z nutnosti pomáhat muži v hmotném zabezpečování rodiny, ale aby byla skutečně svobodná.
- Mládeži chceme ve společnosti zajistit místo, které jí patří jako budoucímu národu. Poskytneme jí podle pravdy všechny zkušenosti, které jsme sami shromáždili v těžkých letech minulých desetiletí, ale chceme, aby si z nich vyvodila vlastní závěry a hledala cesty k budoucnosti, která patří jen jí.
- Náš postoj k Sovětskému svazu vyplývá z celonárodního zájmu. Poprvé ve své více než tisícileté historii sousedíme se státem, který je ochoten zajistit naše národní bytí a má k tomu prostředky. Věříme, že v politice je nejspolehlivějším svazkem společný zájem rovnoprávných partnerů, který je víc než jakákoliv smlouva. Hledáme svou bezpečnost a jistotu ve vztahu k Sovětskému svazu a ostatním socialistickým zemím, a to bez ohledu na zájmy kterékoliv strany v našem státě, protože jde o zájem našich obou národů. Víme rovněž, že Sovětský svaz a socialistické státy jsou pro nás nejdůležitějšími hospodářskými partnery, což je dalším důvodem pro náš postoj k nim.
Obnovení činnosti Československé sociální demokracie, to jest strany, která byla v minulých dvaceti letech deformací vytlačena z politického života země, znamená, že československý občan se rychle přesvědčí, že v naší vlasti je opět klid, bezpečnost, jistota právního řádu, sebevědomí, plynoucí z úcty k národním tradicím, že lidé si opět mohou věřit, že k nám přišla lidská slušnost a že odešel strach. A to je první předpoklad důvěry v budoucnost a činné účasti na rozvoji demokratického socialismu.
Přípravný ústřední výbor Československé sociální demokracie
V Praze dne 21. června 1968