To jsem zvědav

Autor: Lubomír Ledl <lubomir.ledl(at)gmail.com>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 11. 09. 2008

Několik posledních dnů se na nás všechny, ze všech sdělovacích i jiných prostředků hrnou ještě více než kdy jindy kvanta informací, podezření, stesků a já nevím čeho všeho, které mají jedno společné. Vypadá to, že v české politice není už dlouho úplně všechno v úplném pořádku. Vypadá to, jakoby byly používány nekorektní, špinavé, dokonce snad nezákonné metody ovlivňování politiků a zejména poslanců, jejich rozhodování o tom, jak budou hlasovat, do kterého poslaneckého klubu budou patřit, koho a proč se budou bát a tak dále.

Tou pověstnou poslední kapkou, kterou pohár přetekl, se zřejmě stala „kauza“ Morava / Tlustý a spol. a její medializace.

Předseda vlády dokonce, zřejmě zcela upřímně, požádal důrazně Zelené na jejich sjezdu, aby mu jednotní a po jeho boku pomohli zamezit zneužívání policie, státního zastupitelství, soudů, zpravodajských služeb (a „pod čarou“ médií), aby mu zkrátka pomohli vyčistit tento Augiášův chlév.

Jsem jen zvědav kdo to bude, kdo podá trestní oznámení, zda to bude osobně předseda vlády, nebo někdo z jeho nejbližšího okolí. Možná jsou ale teď všichni bezradní komu, na koho dřív a pro podezření ze spáchání jakých všech možných trestných činů všechna ta oznámení vlastně podat. Samozřejmě, že si přeji, aby na to přišli co nejdříve, abychom s tím „chlévem“ neztráceli čas.

Navíc v našem trestním právu stále platí (a doufám, že se i uplatňuje) tzv. zásada legality. To, laicky řečeno znamená, že orgány činné v trestním řízení, jsou povinny „začít konat“ kdykoli se jakýmkoli způsobem dozvědí o podezření, že byl spáchán trestný čin. Tedy i tehdy, když se o tom dozví ze sdělovacích prostředků (to jsou ta „média“), z projevu předsedy vlády, nebo jinak.

Takže je vlastně skoro jisté, že pokud se například Renáta Vesecká dívala v průběhu několika minulých dnů alespoň na jedny televizní zprávy, nebo četla alespoň jedny noviny, určitě již vydala příslušné pokyny a předseda vlády a všichni po jeho boku na to nebudou sami.

I když po zkušenostech z posledních let jsem i na tohle, upřímně řečeno, opravdu zvědav.

Ale to bych to pak vlastně vůbec nemusel celé psát.