Trocha poznámek k říjnovým volbám

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 27. 10. 2008

Skončily volby do krajských zastupitelstev i volby třetiny senátorů. Skončily přesvědčivým vítězstvím sociální demokracie, která má mnoho důvodů, proč oslavovat a proč si současně klást otázky, jak ve zcela nové, bezprecedentní situaci postupovat dál.

České pravici se v uplynulém období podařilo s ohledem na dlouhodobou vizi modrých krajů převést na ně řadu kompetencí, které jsou nutné pro úspěšnou demontáž sociálního státu. Odpovědnost za další vývoj sociálního státu tak teď leží nečekanou měrou právě na vítězi krajských voleb, na ČSSD.

Sociální demokraté dnes stojí před rozhodnutím, jakým politickým uskupením dají v krajích přednost. KSČM naznačuje, že její podpora menšinovým sociálně demokratickým krajským vládám je vyloučená. Pokud vzniknou koalice ČSSD-KSČM, bude to pozitivní politický průlom 20 let po převratu, ale současně i nemalé nebezpečí pro další politické ukotvení KSČM.

Dobrou zprávou pro českou levici je, že na Znojemsku podpořili tamější sociálně demokratičtí voliči zjevně Martu Bayerovou z KSČM. Ta získala sama díky svému dlouhodobému společenskému působení v prvním kole 14 150 hlasů (úctyhodných 41%), přičemž jejímu konkurentovi z ČSSD Ladislavu Skopalovi dalo hlas 5 788 voličů. Většina voličů ČSSD pak ve druhém kole dala patrně své hlasy Martě Bayerové, i když ve hře bylo ještě 664 hlasů od SDŽ a 491 od SZR.

O něco horší už to bylo patrně s podporou voličů KSČM kandidátům ČSSD.

K tomu něco zeleně z vlastní zahrádky: dal jsem si s vyhodnocením senátních voleb trochu práce. Prostor pro kvalifikované odhady se otevřel tím, že v 19 senátorských volebních okresech proti sobě ve druhém kole stáli kandidáti ČSSD a ODS a že tak bylo možné statisticky vyhodnotit chování příznivců jednotlivých kandidujících stran z 1. kola..

Zvolil jsem si 12 (<19) následujících parametrů: 7 z nich byla relativní účast ve druhém kole (vůči prvnímu) u stoupenců ČSSD, ODS, KSČM, SZ, KDU-ČSL, virtuální strany "SNK ED, US-DEU" (předpokládal jsem podobné chování) a "ostatních", zbývajících 5 parametrů byla pravděpodobnost, že tito volili ČSSD. U volitelů ČSSD a ODS v prvním kole jsem tiše předpokládal, že svou volbu ve druhém kole zopakovali.

Optimalizací parametrů pro maximální soulad modelu s reálnými hlasy pro ODS a ČSSD (průměrná odchylka 1300 hlasů) jsem dospěl k závěru, že ve druhém kole se zúčastnili voliči z 1. kola následovně: ODS 90%, ČSSD 84%, "SNK ED, US-DEU" 66%, KSČM 63%, KDU-ČSL 53% a "ostatní"  44%. Paradoxní výsledek 151% pro voliče SZ lze vysvětlit jednak velkou statistickou chybou, jednak možností, že její potenciální stoupenci šli do 2. kola opravdu ve větším počtu. A jak v mém modelu příznivci jednotlivých stran volili ČSSD? KSČM 100% (vyšlo mi 101%), "ostatní" 83%, "SNK ED, US-DEU" 66%, SZ 26%, KDU-ČSL 23%.

Takže když výsledky svého modelu shrnu:

  1. příznivci ČSSD a ODS šli do 2. kola téměř všichni;
  2. přišly jen 2/3 příznivců KSČM,  ale všichni dali hlas ČSSD;
  3. příznivci SZ a KDU-ČSL podpořili většinově kandidáty ODS;
  4. pravicoví příznivci konkurenčních SNK-ED a US-DEU "trestaly" ODS podporou její konkurence;
  5. stoupenci jiných stran přišli k 2. kolu sotva z poloviny, ale většina z nich volila ČSSD.

Berte výsledky s rezervou, je to jen statistický model, který nebere v úvahu zvláštnosti jednotlivých kandidátů.

Hezký den

Milan Neubert, 27. 10. 2008