On-line rozhovor s německým europoslancem

Autor: Daniel Cohn-Bendit <(at)>, Téma: 03. Rozhovory, diskuse, Zdroj: iDnes, Vydáno dne: 14. 12. 2008

Server iDnes uspořádal on-line rozhovor týden poté, co se zelený europoslanec Daniel Cohn-Bendit na Hradě ostře střetl s českým prezidentem. Přečtěte si jeho některé odpovědi na otázky čtenářů, které se týkají rozhovoru na Hradě. Celý rozhovor naleznete ZDE. (V textu doplněna a opravena interpunkce).

OTÁZKA: Přijel jste do Česka s úmyslem pana prezidenta vyprovokovat?

ODPOVĚĎ: Přijel jsem do České republiky se stejným rozpoložením mysli, s jakým jezdím za francouzským prezidentem, německou kancléřkou nebo dánským premiérem. Jako šéf strany Zelených jsem zvyklý pokládat před tím, než určitá země převezme předsednictví EU, otázky upřímné a otevřené. Pokud si někdo upřímnost vykládá jako provokaci, pak ano, pak jsem provokatér.

OTÁZKA: Český europoslanec Železný vás prý přirovnal k Heydrichovi, co na to říkáte?

ODPOVĚĎ: Že je to blbec.

OTÁZKA: Nejsou podle vás některé Klausovy námitky k Lisabonské smlouvě oprávněné? Co třeba ta, že pro malé země bude těžší dát dohromady "blokační menšinu"?

ODPOVĚĎ: Bil jsem se proti francouzskému veřejnému mínění za rozšíření EU o Českou republiku, Polsko a další země. Evropa nemůže fungovat ani s blokační menšinou, ani jednohlasně. Lisabonská smlouva přináší demokratický proces rozhodování, který respektuje malé i velké země.

OTÁZKA: Znám mnoho lidí, kteří jsou odpůrci našeho současného prezidenta, ale po vašem extempore jsou na jeho straně. Udělal jste EU hodně medvědí službu, lidé zde jsou hodně alergičtí, když se k nim nějaká mocnost zvenčí chová arogantně z pozice nadřízeného. Takovýmto stylem jako vy zde jednal v minulosti Hitler s Háchou nebo Brežněv s Dubčekem. Je na vás vidět, že bolševické myšlení a chování máte hluboce zaryto pod kůží. Komunistických šmejdů tu máme dost vlastních, nepotřebujeme je dovážet. Chtěl bych vás zeptat, jak se běžně chováte, když vás někdo pozve k sobě domů na návštěvu? Taky ho napadáte, říkáte mu, s kým se nemá bavit a poroučíte mu, jak se má chovat? Co byste řekl tomu, kdybyste byl prohlášen nežádoucí osobou pro naší zemi?

ODPOVĚĎ: Česká arogance mě začíná rozčilovat. Neudělal jsem nic jiného, než že jsem položil otázky panu Václavu Klausovi. Srovnání s Hitlerem nebo Brežněvem není pouze zraňující, ale nevhodné. Mí prarodiče zemřeli v koncentračních táborech. Mí rodiče museli utéct z Německa v roce 1933. S mou politickou skupinou jsme utajeně pomáhali hnutí Solidarność a podpořili české opoziční noviny Listy a riskovali jsme vězení. Převáželi jsme vytištěné Listy z Německa do Československa. Jedním z nejdůležitějších redaktorů tam byl Václav Havel. Proto prosím, nemusíte souhlasit s mými otázkami, ale vaše přirovnávání jsou směšná.

OTÁZKA: Dobrý den, díky, že jste trochu provětral našeho narcistního prezidenta. Je zvyklý jen na pochlebování a na otevřený rozhovor vlastně neumí reagovat. Moje otázka. Myslíte, že EU je schopna vyvinout tlak na naše politiky, aby už konečně umožnili i Čechům dýchat v restauracích čistý vzduch, nezamořený cig. dýmem. Prezident i ODS tomu vydatně brání, říkají tomu boj za svobodu, ale více než bojem za svobodu to bude asi výsledkem lobbingu fy Philip Morris.

ODPOVĚĎ: Věřím, že velká část české vlády odvede dobrou práci během předsednictví EU. Pokud se pan Topolánek zmocní toho úkolu dobře a bez ideologie, všechno půjde dobře. Podívejte se na Itálii, jedna z nejkuřáčtějších zemí v Evropě, kde bez dramat uspěli s direktivou o ochraně zdraví, tedy zákaz kouření.

OTÁZKA: Opravdu jste Václavu Klausovi řekl, že vás jeho názory na Lisabonskou smlouvu ho nezajímají?

ODPOVĚĎ: Ne. Řekl jsem mu, že o nechci diskutovat o jeho názorech na Lisabonskou smlouvu, protože vím, že je proti. To není tak zajímavé. Co mě zajímalo bylo dozvědět se, zda potom, co smlouvu případně schválí český parlament, jestli ji on podepíše. Protože to je zajímavé vědět. Zdůrazňuji, že není zajímavé vědět, zda je pro nebo proti, ale jestli se podvolí české demokracii.

OTÁZKA: Mr. Cohn-Bendit, from the transcript of the meeting on Prague Castle I have learnt that you said following to Vaclav Klaus: "Lisbon Treaty: I don''t care about your opinions on it. I want to know what you are going to do if the Czech Chamber of Deputies and the Senate approve it. Will you respect the will of the representatives of the people? You will have to sign it." Could you please confirm that this sentence is authentic?

ODPOVĚĎ: Řekl jsem, vaše mínění není důležité. Your opinion is not important, because the decision is made by parliament. In the signature is not written if you had a good or bad feeling. It is only your name.

iDnes, 11. 12. 2008