Nestřílejte, vždyť tam jsou lidi!

Autor: Milan Neubert <neubert(at)sds.cz>, Téma: Okolní události našima očima, Vydáno dne: 06. 01. 2009

Tenhle Švejkův výrok mne napadl, když už pokolikáté vzrostlo po vánocích napětí mezi Židy a Palestinci a když ve zprávách ohlásili první oběti na životech. Jenže když se z přestřelek začala postupně vyvíjet jednostranná genocida, přestal se mi ten citát líbit, i když se možná čistě věcně stále na danou situaci hodí.

Evropská unie k celé záležitosti hovoří českými ústy našeho předsednictví. O to složitější je pro mne vyrovnat se s oficiálním hodnocením izraelské vojenské operace vůči obyvatelstvu pásma Gazy, podle něhož se jedná o čistě obrannou záležitost.

Neumím si dost dobře představit Karla Schwarzenberga, že by po mně hodil kamenem, ale ještě šílenější by bylo, kdybych ho při tom já zastřelil. Chování lidí má být přiměřené, i obrana má být přiměřená. A právě ta přiměřenost, to je to, co mi na počínání Izraele absolutně chybí.

Nevím, jak to bylo v Gaze s prvním hozením kamene. Možná to byli Palestinci z Hamasu, možná to byli Židé z ozbrojených struktur Izraele. Pravdu se asi nedovíme. Víme ale, že k dnešnímu dni přišlo o život na 500 obyvatel Gazy. Kde je tu proboha přiměřenost obrany? Akce Izraele spíše připomínají kolektivní trest pro Palestince. Ženevská konvence tiše v koutku úpí.

Neuvěřitelně vysoký morální kredit, kterým Izrael disponoval díky zvěrstvům nacistické ideologii, se už dlouho rozpouští ve vojenských, agresivních nákladech. Asi bychom měli Židům pomoci tenhle morální propad zastavit. I proti jejich vůli, jak dokazují poslední výzkumy veřejného mínění v Izraeli.

Zjevnou agresivitu Izraele je třeba zastavit všemi prostředky. Samozřejmě přiměřenými.

A pokud jde o nás, Čechy, snad ustojíme tu hanbu, kterou nám v Evropě dělá Topolánkova vláda. Po téhle zkušenosti budou asi i Irové pro, aby Evropskou unii nereprezentovaly předsednické členské státy, ale demokraticky volení představitelé, kteří budou hledat konsensus v celé Evropě.

Milan Neubert, 6. 1. 2008