Mluviti stříbro,……

Autor: Lubomír Ledl <lubomir.ledl(at)gmail.com>, Téma: Okolní události naąima očima, Vydáno dne: 31. 01. 2009

Odvahu, tvrdost a víru popřál prý český premiér a současný předseda Rady Evropské unie čerstvému prezidentu USA. Mirek Topolánek prý také vzkázal, že věří tomu, že Barack Obama bude pokračovat v projektu protiraketové obrany, a to navzdory našim „domácím populistům“.

Málokdo asi pochybuje o tom, že česko–americká jednání a dohody o vybudování americké vojenské základny v Brdech patří, společně s celou řadou dalších „lapálií“, mezi neblahé dědictví, které Bush zanechal a se kterým si bude muset Obama nějak poradit.

Separátní dvoustranné smlouvy uzavřené bez souhlasu a konzultace, nebo přímo proti názoru ostatních členů EU ale také nepochybně poškodily vztahy a důvěru právě uvnitř té Unie, jejímž jménem teď náš předseda vlády rád hovoří. Proto upřímně řečeno nechápu, proč si zrovna při této příležitosti zrovna poznámku k americké vojenské základně u nás v raději neodpustil.

Evropská unie si nemůže dovolit, aby české předsednictví skončilo jinak než úspěšně. Zdá se tedy, že ani naše vládní garnitura na něm nemůže ztratit, jen získat. Zatím to ale vypadá tak, že to nejlepší, co pro to mohou naši protagonisté udělat, je řídit se spíše heslem … mlčeti zlato.

Lubomír Ledl, SDS Praha, kandiduje do EP na listině KSČM