Výzva moldavského prezidenta k národu

Autor: Vladimír Voronin <(at)>, Téma: 02. Články, statě, projevy, Vydáno dne: 09. 04. 2009

Překlad projevu prezidenta republiky Moldova Vladimíra Voronina, reagujícího na vlnu násilností v Kišiněvu po parlamentních volbách 4. dubna 2009. (mn)

Drazí krajané,
dnes, 7. dubna, v Den zvěstování, jsem plánoval zcela jinou výzvu k národu.

Ale za posledních 24 hodin se situace v Moldavsku radikálně změnila. Po zveřejnění předběžných výsledků parlamentních voleb a poté, co OBSE, Rada Evropy a pozorovatelé Evropského parlamentu uznali výsledek voleb, se vůdci stran, které ve volbách prohrály, uchýlili k násilnému převzetí moci.

Neschopnost prohrát ve férové demokratické soutěži a naprostý odpor k zákonodárství, ke svobodnému vyjádření vůle lidí naší země i k evropským standardům a hodnotám dovedly vůdce opozice na cestu zločinu proti Moldavsku. Počínaje dnešním ránem [7. dubna] se Vlad Filat [vůdce Liberálně demokratické strany], Mihai Ghimpu [vůdce Liberální strany] a Serafim Urechean [vůdce Spojenectví Naše Moldavsko] postavili do čela velení, které se pokusilo naplnit neústavní převzetí moci v Moldavsku.

Všechny akce, které provedli v posledních 24 hodinách - obsazení budovy prezidentské administrace, dobytí parlamentu, zneuctění moldavské vlajky - nemohou být nahlíženy jinak než jako puč. Organizátoři tohoto puče se skrývají za studenty a za žáky, které si vzali na náměstí jako živý štít. Cíle pučistů jsou jasné: zničit moldavský stát a zlikvidovat demokracii.

Drazí krajané,
moldavské úřady nikomu nedovolí další zanedbávání zákona, moldavské úřady nedovolí skupině extremistů, opilých nenávistí, házet špínu na naši demokracii.

Obracím se na všechny občany, obracím se na rodiče žáků, včetně těch, kteří se nechali zatáhnout do dobrodružných činů pučistů. Prohlašuji, že politické prostředky už nejsou za okolností puče dále přijatelné, že moldavské úřady jsou připraveny rozhodně bránit zem před pučisty a ochránit demokratickou volbu našich lidí.

Děkuji Vám za pozornost.